Demonštrácia proti povinnému očkovaniu vo Viedni prilákala 20 000 ľudí

Protest vo Viedni.
Protest vo Viedni. Zdroj: AP Photo/Florian Schroetter

Na transparentoch či nálepkách protestujúcich stáli heslá ako "Nie nútenému očkovaniu", "Ruky preč od našich detí" či výzvy na odstúpenie vlády.

Na demonštráciu proti pandemickým opatreniam v rakúskej metropole Viedeň prišlo v sobotu na námestie Heldenplatz podľa odhadov polície približne 20 000 ľudí. Šéf opozičnej pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl vyzval na odpor voči povinnému očkovaniu proti koronavírusu, ktoré má v Rakúsku začať platiť od februára budúceho roku. Informovali o tom agentúry APA a DPA.

Plánovanú povinnú vakcináciu voči covidu, ako aj časovo neobmedzený lockdown pre neočkovaných nazval Kickl "útokom na ľudskosť". "Táto vláda koná sadisticky," uviedol populistický politik pred svojimi prívržencami.

Na transparentoch či nálepkách protestujúcich stáli heslá ako "Nie nútenému očkovaniu", "Ruky preč od našich detí" či výzvy na odstúpenie vlády. Po prejavoch politikov z FPÖ sa začal v centre Viedne protestný pochod.

Vláda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených plánuje zaviesť povinné očkovanie obyvateľstva v rámci prevencie voči ďalším vlnám pandémie. Toto úsilie podporujú štyri z piatich parlamentných strán. Osobám, ktoré sa do stanoveného termínu nedajú zaočkovať, hrozia vysoké finančné sankcie.

V uplynulých týždňoch sa vo Viedni konali viaceré demonštrácie odporcov opatrení vlády zameraných na boj proti pandémii COVID-19. Minulý týždeň protestovalo v centre Viedne vyše 40.000 ľudí.

Na sobotu bolo v hlavnom meste Rakúska nahlásených 32 zhromaždení, pričom sedem z nich polícia zakázala. V nasadení je zhruba 1400 policajtov. Počas predošlých protestných podujatí došlo i k potýčkam s políciou, pričom viacerí príslušníci poriadkových síl utrpeli zranenia a zadržaní boli prevažne členovia pravicovo-extrémistickej scény.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Demonštrácia

Dôležité udalosti