Zahraničné

Milovníci elektronických cigariet by sa mali začať obávať

elektronická cigareta
Zdroj: Shutterstock.com

Zdravotníci chcú zaviesť regulačné opatrenia a zakázať používanie elektronických cigariet v uzavretých priestoroch.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala dnes dlho očakávanú správu o elektronických cigaretách, v ktorej vyzýva na zavedenie regulačných opatrení pre tento druh tovaru.

WHO taktiež vyzvala na zákaz používania elektronických cigariet v uzavretých priestoroch, ich propagácie a predaja maloletým. Vo svojej správe, ktorú jednotlivé členské štáty posúdia v októbri, vyslovila znepokojenie nad koncentráciou mnohomiliardového obchodu s elektronickými cigaretami v rukách nadnárodných tabakových spoločností.

Organizácia navrhla celý rad "možností regulácie" elektronických cigariet vrátane zákazu ich propagácie prostredníctvom vyhlásení o ich priaznivom účinku na ľudské zdravie v súvislosti s odvykaním od fajčenia bežných cigariet.

Na takéto vyhlásenia by výrobcovia elektronických cigariet mali „predložiť presvedčivé vedecké dôkazy o ich pravdivosti a získať súhlas príslušného regulačného orgánu" s ich zverejňovaním.

Elektronické cigarety by podľa správy WHO mali byť upravené tak, aby sa „minimalizoval obsah a emisie toxických látok". Tie typy elektronických cigariet, v ktorých sa využívajú príchute ovocia, alkoholických nápojov alebo cukríkov, by mali byť zakázané úplne.

Predajné automaty s elektronickými cigaretami by podľa správy WHO mali byť odstránené z takmer všetkých priestranstiev.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.