Južná Kórea nebude diplomaticky bojkotovať olympiádu v Pekingu

Blížia sa olympijské hry 2022 v Pekingu
Blížia sa olympijské hry 2022 v Pekingu Zdroj: TASR/AP

Juhokórejský prezident vyhlásil, že je potrebné spolupracovať s Čínou.

Južná Kórea sa nepridá k Spojeným štátom v diplomatickom bojkote zimných olympijských hier v Pekingu. Oznámil to v pondelok juhokórejský prezident Mun Če-in, podľa ktorého je potrebné spolupracovať s Čínou. Informovali o tom agentúry Johnap a AFP.

Mun na návšteve Austrálie povedal, že jeho vláda "neuvažuje" o bojkote olympiády na protest proti porušovaniu ľudských práv v Číne, aký už oznámilo viacero západných krajín. Doplnil, že Soul o účasť na takomto bojkote žiadna iná krajina, a teda ani USA, nepožiadala.

Rozhodnutie Washingtonu nevyslať na pekinskú olympiádu v budúcom roku oficiálnu delegáciu ponechalo Južnú Kóreu v chúlostivej situácii. Snaží sa totiž nenarušiť vzťahy so svojím hlavným spojencom Washingtonom, no ani dôležité ekonomické väzby s Pekingom.
Bojkot schladil aj nádeje Soulu na využitie olympiády ako miesta pre pokročenie v medzikórejskom zmierení, ako to bolo počas olympijských hier v Južnej Kórei v roku 2018, či pre možné vyhlásenie oficiálneho konca kórejskej vojny z rokov 1950-53. Tá sa skončila prímerím, nie mierovou zmluvou.

„Spojené štáty, Čína a Severná Kórea vyjadrili v zásade svoj súhlas,“ povedal Mun v zmienke o deklarácii o ukončení vojny. „Nemohli sme však začať rozhovory, pretože Severná Kórea žiada ako podmienku ukončenie nepriateľskej politiky USA voči nej.“ Juhokórejský prezident zdôraznil, že jeho krajina chce presadzovať slobodný a otvorený tichomorský región, no musí zohľadňovať aj úlohu Číny pri úsilí o mier na Kórejskom polostrove.

„Potrebujeme konštruktívne aktivity Číny pre denuklearizáciu Severnej Kórey,“ dodal Mun.
Mun Če-in je na trojdňovej štátnej návšteve Austrálie, počas ktorej obe krajiny podpísali sériu dohôd o technologickej a vojenskej spolupráci. Patrí k nim predaj 30 húfnic Austrálii v rámci kontraktu za 720 miliónov dolárov.

CANBERRA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti