Po najnovšej erupcii sopky na La Palme hlásia extrémne zlú kvalitu vzduchu

Erupcia sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma.
Zdroj: TASR/AP/Emilio Morenatti

Úrady vyzvali tretinu obyvateľov ostrova La Palma, aby zostali doma, zavreli okná a vypli klimatizačné jednotky.

Úrady španielskeho ostrova La Palma v pondelok nariadili tisícom obyvateľov, aby zostali doma pre "extrémne nepriaznivú" kvalitu ovzdušia spôsobenú sopkou La Cumbre Vieja, ktorá je aktívna už takmer tri mesiace.

Sopka sa prebudila k životu 19. septembra a odvtedy chrlí popol a plyny a po jej svahoch stekajú prúdy rozžeravenej lávy. Ide o najdlhšie trvajúcu erupciu na tomto kanárskom ostrove od začiatku ich zaznamenávania v roku 1500, konštatovala agentúra Reuters.

Pre emisie oxidu siričitého, ktoré dosiahli toxické úrovne, úrady v pondelok vyzvali približne 24.500 obyvateľov obcí Los Llanos de Aridane, El Paso a Tazacorte - ide o tretinu obyvateľov ostrova La Palma - , aby zostali doma, zavreli okná a vypli klimatizačné jednotky, a vyhli sa tak vdychovaniu toxických výparov.


Úrady im tiež odporučili odložiť outdoorové aktivity a nosiť dobre tesniaci respirátor alebo rúško, ak musia ísť von. V postihnutých obciach nariadili školákom, aby zostali v školách, a rodičom odporučili, aby ich nevyzdvihli, kým sa nezlepší kvalita ovzdušia.

Podľa satelitného monitorovacieho systému EÚ Copernicus prúdy lávy poškodili alebo zničili na ostrove najmenej 2910 budov, čo si vynútilo evakuáciu tisícov ľudí.

LA PALMA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sopka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.