Prvá krajina Európy zlegalizuje pestovanie a užívanie marihuany pre vlastnú spotrebu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Canna Obscura

Každý dospelý Malťan si môže doma vypestovať štyri rastliny marihuany pod podmienkou, že budú chránené pred zrakmi verejnosti. .

Malta sa stane prvou krajinou Európy, ktorá zlegalizuje domáce pestovanie marihuany a jej držbu pre osobnú spotrebu. Najmenší člen EÚ tak predbehne Luxembursko, ktoré plánuje tento krok schváliť v januári 2022.

Európsky kontinent v tomto období prechádza vlnou zmien v oblasti protidrogovej politiky. Reformy urýchlila zmena postoja OSN, ktorá vlani v decembri vyradila marihuanu zo zoznamu nebezpečných drog, ktoré sú silne návykové a majú iba zanedbateľné alebo žiadne terapeutické využitie, píše The Guardian.

Prechod na legálny regulovaný trh s marihuanou už avizovalo Nemecko, podobné vyhlásenie urobila aj holandská vláda. V Taliansku je v tejto otázke v pláne referendum. Zo vśetkých kontinentov je v tomto smere „najďalej" Severná Amerika, kde už podobný zákon ako na Malte prijala Kanada, Mexiko aj 18 štátov USA.

Malé priestupky bude riešiť justičný komisár

Zákon určuje, že každý dospelý Malťan si môže doma vypestovať štyri rastliny marihuany pod podmienkou, že budú chránené pred zrakmi verejnosti a v domácnosti môžu držať až 50 gramov sušenej rastliny pre osobnú spotrebu.

Fajčenie marihuany na verejnosti však stále môže byť pokutované až do výšky 235 eur a množstvo sušenej rastliny, ktoré môžu byť v legálnej držbe mimo domov, zostane obmedzené na maximálne 7 gramov.

Riešenie malých priestupkov bude spadať do kompetencie takzvaného justičného komisára. Tí, ktorí budú konzumovať marihuanu v prítomností detí, budú pokutovaní sumou 300 až 500 eur. Súčasťou zákona je aj právo požiadať o vymazanie záznamu v trestnom registri, ktorý súvisí s držbou alebo užívaním marihuany.

Zákon umožní vznik konopných klubov, ktoré už fungujú v Holandsku aj Španielsku. Klub môže pestovať a spracovávať konope a ďalej ho distribuovať medzi členov, ktorí môžu dostať maximálne 7 gramov denne alebo 50 na mesiac.

Všetky kluby sa musia zaregistrovať na novovzniknutom Úrade pre zodpovedné užívanie marihuany a pravidelne mu podávať hlásenia o svojej činnosti.

Schválenie zákona je iba formalita

Keďže reforme predchádzala dlhá odborná diskusia, schválenie zákona v parlamente by mala byť len formalita a po podpise prezidenta vstúpi do platnosti už tento víkend.

Maltský minister pre vedu Owen Bonnici tvrdí, že vláda týmto krokom nechce povzbudiť ľudí, aby užívali rekreačné drogy. Neexistuje žiadny dôkaz pre najčastejší argument oponentov, že samotné užívanie marihuany je je bránou k tvrdým drogám.

„Všetci sme sa zhodli, že tvrdé postihy pre užívateľov marihuany boli nespravodlivé a prehnané. Často na to doplatili aj mnohí ľudia, ktorí vedú príkladné životy. Marihuanu používali iba pre vlastnú spotrebu a aj tak sme z nich robili kriminálnikov," myslí si minister.

Zmena protidrogových zákonov čaká aj Slovensko

O neprimerane vysokých trestoch za držbu marihuany sa dlhodobo vedie diskusia aj na Slovensku a teraz, zdá sa sa ľady pohli aj v tejto problematike. Súčasťou veľkej novelizácie Trestného zákona, ktorý pripravilo ministerstvo spravodlivosti je aj zmiernenie trestov v prípade, ak sa u človeka nájde marihuana

Návrh zákona v tomto bode reaguje na neprimeranosť trestov odňatia slobody, ktoré boli, resp. v zmysle stále platnej právnej úpravy sú ukladané užívateľom drog. V návrhu zákona sa zdôrazňuje, že napriek vôli zmierniť tvrdé tresty za drogové trestné činy, držba akéhokoľvek množstva drogy ostáva naďalej protiprávnym konaním a návrhom zákona sa nesmeruje k dekriminalizácii či legalizácii drog.

Cieľom návrhu je najmä odlíšiť trestanie užívateľov drog od trestania dílerov drog, keďže trestanie dílerov má byť značne prísnejšie.

V návrhu zákona sa odstraňuje pojem „pre vlastnú potrebu" a „obvyklá jednorazová dávka drogy". Naopak, ustanovujú sa presné množstvá drog, od ktorých sa následne odvíja aj trestnosť daného skutku.

„Osobitne reagujeme na najčastejšie páchaný drogový delikt, prechovávanie marihuany v množstve do 1 gramu, (po novom tzv. nepatrné množstvo marihuany), pri ktorom by sa už neukladal trest odňatia slobody, ale niektorý z alternatívnych trestov nespojených s odňatím slobody. Účelom návrhu v tejto časti je minimalizovať negatívne dopady na spoločenské uplatnenie spravidla mladistvých prvopáchateľov spôsobené okrem iného aj viacročným zápisom v registri trestov," vysvetlilo ministerstvo.

Či zákon upravujúci tresty za drogové delikty prejde v podobe, ako ho navrhuje ministerka Mária Kolíková, ukáže až budúcnosť. Momentálne totiž návrh ešte nemá podporu všetkých koaličných partnerov.


VALLETTA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Malta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.