Bieloruský aktivista Siarhej Cichanovski dostal 18 rokov väzenia

Siarhej Cichanovski s manželkou
Siarhej Cichanovski s manželkou Zdroj: Profimedia

Trest si má odpykať v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Bieloruský disident, bloger a politický aktivista Siarhej Cichanovski bol odsúdený na 18 rokov väzenia. V utorok o tom informovala bieloruská štátna agentúra BelTA. Trest si odpyká v trestaneckej kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Cichanovského uznali za vinného z organizovania masových nepokojov a podnecovania spoločenskej nenávisti, uviedla BelTa. Siarhej všetky obvinenia od začiatku súdneho procesu popieral.

„Je dokázaná priama súvislosť medzi zločinmi spáchanými blogerom (Cichanovským) a činnosťou extrémistov, ktorí manipulovali verejnú mienku prostredníctvom deštruktívnych kanálov na sociálnych sieťach," napísala štátna agentúra.

Manžel líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej skončil za mrežami v máji 2020, keď sa pripravoval kandidovať proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v augustových prezidentských voľbách. Cichanovská napokon vo voľbách kandidovala namiesto svojho manžela.

V utorok ešte pred vynesením rozsudku Cichanovská na sociálnej sieti Telegram uviedla, že verdikt v procese s jej manželom bude "nezákonný". „Budem aj naďalej brániť človeka, ktorého ľúbim a ktorý sa stal lídrom pre milióny Bielorusov," uviedla.

„Diktátor sa verejne mstí svojim najsilnejším protivníkom. Politických väzňov súdi v neverejných procesoch a dúfa, že bude pokračovať v represiách v tichosti. Ale celý svet to sleduje. Nezastavíme sa," napísala na sociálnej sieti líderka bieloruskej opozície, ktorá žije v exile.

Predstaviteľku bieloruskej opozície Maryju Kalesnikavovú v septembri tohto roka odsúdili na 11 rokov odňatia slobody. Viktara Babaryku, ktorému takisto znemožnili kandidovať proti Lukašenkovi, v júli 2021 odsúdili na 14 rokov väzenia.

MINSK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti