Fantastický zážitok: Prvýkrát si mohla stav beztiaže vyskúšať aj posádka so zdravotným postihnutím

Hendikepovaní vo vesmíre
Hendikepovaní vo vesmíre Zdroj: missionastroaccess/Instagram

Mnohým sa splnil životný sen.

Fantastické, nezabudnuteľné, splnený sen. To boli prvé vyjadrenia ľudí s hendikepom, ktorým umožnili zažiť stav beztiaže.

Vesmírna spoločnosť Mission Astro Access mení predstavu ľudí o tom, že lety do vesmíru sú len pre astronautov, bohatých podnikateľov či všeobecne ľudí, ktorí spĺňajú špecifické fyzické kritériá a teda sú 100-percentne zdraví. Rozhodli sa splniť sny tým, ktorí sú aj v bežnom živote znevýhodnení.

Stav beztiaže si vyskúšala aj posádka dvanástich hendikepovaných ľudí. „Bolo to magické. Po tomto som túžil od svojich štyroch rokov, no vždy mi povedali, že to je nemožné,“ prezradil BBC nevidiaci inžinier Sina Bahram z USA. Spoločne s ním sa na palubu lietadla Boeing 727 dostali aj ľudia s pohybovým, zrakovým ši sluchovým postihnutím.

Lietadlo vyletelo do určitej výšky a následne prešlo do volného pádu. Vytvoril sa tak beztiažový stav a všetci pasažieri sa začali vznášať. Celá ich „jazda“ trvala približne 20 sekúnd.

Každý člen posádky spolupracoval počas letu na experimente, aby sa zistilo, ako by vesmírny priemysel mohol v budúcnosti napredovať a umožnil lietať hendikepovaným ľuďom. Napríklad študentka Mary Cooperová, ktorá sa narodila bez jednej končatiny, skúšala bezpečne manévrovať po kabíne s protetickou nohou aj bez nej.

USA/jh
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti