VIDEO: Ruská armáda ukázala svoj najnovší bojový dron, vybavený unikátnou stealth technológiou

Nový dron ruskej armády SU-70 Ochotnik.
Zdroj: Profimedia.sk

Nový dron vraj reprezentuje to najlepšie, čo vyprodukoval ruský vojenský priemysel.

Ruská armáda predstavila svoju najnovšiu zbraň - ťažký bojový dron S-70 Ochotnik (lovec). Stroj má predstavovať spojenie najpokročilejších technológií vrátane prvkov stealth, ktoré ho robia prakticky neviditeľným pre radary. Nový dron bude operovať spoločne so stíhačkami Su-57 v leteckých plukoch, čim sa výrazne zvýši kapacita ruských leteckých síl, informuje portál Russia Today.

Dron je vyrobený z kompozitného materiálu a jeho tvar je podobný americkému bezpilotnému lietadlu RQ-170 od firmy Lockheed Martin.


„Vývoj dronov tejto triedy je možný iba v krajinách, ktoré majú pokročilý letecký priemysel, vďaka čomu vedia zabezpečiť kompletný výrobný proces – od dizajnu, príprav až po testovanie,“ uviedol pri predstavení dronu námestník ministra obrany RF Alexej Krivoručko, podľa ktorého už je takmer všetko pripravené na prvý oficiálny let.

Stealth technológia, ktorú použili pri výrobe, je podľa Krivoručka unikátna a nový dron podľa neho reprezentuje to najlepšie, čo vyprodukoval ruský vojenský priemysel. O tom, že ruské vojenské technológie sú momentálne najpokročilejšie na svete, nedávno hovoril v dokumente o 30. výročí pádu Sovietskeho zväzu aj prezident Vladimir Putin. Čo sa týka jadrového arzenálu je na tom podľa neho Rusko rovnako ako USA, no v rámci nových vojenských technológií už má jeho krajina navrch.

V novembri sa Putin pochválili, že ruská armáda už má k dispozícii 2-tisíc bojových dronov a nedávno avizoval, že v roku 2022 dostane ruské námorníctvo nové hypersonické rakety Zirkón, ktoré vďaka svojej rýchlosti predstavujú pre obranu nepriateľa ťažko riešiteľný problém.

Parametre ťažkého bojového dronu S-70 Ochotnik

S-70 Ochotnik má konštrukciu lietajúceho krídla a je bez akýchkoľvek zvislých chvostových plôch. Toto bezposádkové lietadlo je dlhé asi 19 m a má rozpätie krídel približne 14 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla by mala byť 20 ton, pričom užitočné zaťaženie dosahuje 6 ton.

Dron je vybavený celou škálou prieskumných systémov vrátane elektro-optických a rádiotechnických senzorov. Mal by byť vyzbrojený raketami vzduch-zem schopnými zasahovať pozemné ciele na veľké vzdialenosti.

Poháňa ho jeden prúdový motor AL-41F1 (izdelie 117BD), ktorý bol pre S-70 špeciálne vyvinutý spoločnosťou ODK UMPO so sídlom v meste Ufa. Dron by mal byť schopný vyvinúť rýchlosť približne 1 000 km/h. Jeho dostup má byť 18 000 m a dolet 6 000 km.

Ovládanie S-70 z pozemnej riadiacej stanice sa bude realizovať pomocou satelitu. Do budúcna sa však počíta s tým, že Ochotnik bude schopný fungovať aj v plne autonómnom režime bez zásahu pozemného personálu.

MOSKVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti