Lyžovačka v zahraničí: Pozreli sme sa, kam môžu ísť len zaočkovaní či prekonaní a kde stačí aj test

Kde môžu ísť len zaočkovaní a v ktorej krajine stačí test? Pozreli sme sa na opatrenia pre lyžiarov
Zdroj: TV Markíza

Vlani lyžovačky v Alpách skoro vôbec neboli, tento rok cestovné kancelárie sezónu pomaly rozbiehajú.

Lyžiar a odborník na protipandemické opatrenia v jednom. Koronavírus od základov zmenil plánovanie zimnej dovolenky. Vlaňajšia sezóna vyhorela. Tohtoročnú sprevádzajú celé traktáty opatrení. Prinášame vám veľký prehľad, čo musíte spĺňať, ak sa chcete vydať na svahy alpských stredísk.

Vlani lyžovačky v Alpách skoro vôbec neboli, tento rok cestovné kancelárie sezónu pomaly rozbiehajú.

Rakúsko

Najbližšia voľba pre Slovákov z Alpských krajín je Rakúsko. Do 12. decembra tam platil lockdown. Odvtedy sa postupne otvárajú strediská pre zahraničných lyžiarov podľa jednotlivých regiónov.

Rakúsko delí lyžiarov na dve skupiny asi najstriktnejšie. Vítaní sú tí, čo sú zaočkovaní alebo prekonali ochorenie. Ostatní si na ich svahoch nezalyžujú.

Taliansko

Taliansko zmenilo pravidlá doslova zo dňa na deň. Od štvrtka (16. 12.) sa výrazne sprísni režim pre všetkých.

Služby sú otvorené podľa toho, aká pandemická situácia je v danom regióne. Zatiaľ však vývoj ochorenia lyžiarom praje. Tí, čo sú zaočkovaní, alebo COVID prekonali, môžu navštevovať reštaurácie, obchody, ale aj sauny či iné služby. GreenPass im dáva slobodu ako pred pandémiou.

Švajčiarsko

Švajčiarsko je pre Slovákov cenovo najnedostupnejšie. Platia tam však najmenšie rozdiely medzi tými, čo sú zaočkovaní, prekonaní a tými, čo sú len otestovaní.

Vo Francúzskych Alpách platia podobné pravidlá ako v rakúskych. Čo to znamená v praxi, sa dozviete z reportáže Mareka Gudiaka.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti