Záchrana ako z filmu: Turista, ktorý spadol do trhliny v ľadovci na „konci sveta“, mal obrovské šťastie

Pri Eitanovi Shakedovi (23) stáli počas výstupu na ľadovec všetci svätí.
Zdroj: FB/ Comisión De Auxilio De Ushuaia

Bývalý vojak uviazol na jednom z najchladnejších miest planéty.

Izraelský turista mal obrovské šťastie v nešťastí. Pri Eitanovi Shakedovi (23) stáli počas výstupu na ľadovec v argentínskej Patagónii všetci svätí. Nechýbalo veľa a z ľadovca Ojo del Albino by sa už nikdy nevrátil.

Všetko prebiehalo dobre až do momentu, keď sa pošmykol a absolvoval pád do 10 metrov hlbokej priepasti. Turista pri nehode utrpel viacero fraktúr, najviac ho však v pohybe obmedzovala prasknutá panvová kosť. Eitan si rýchlo uvedomil, že toto môže byť jeho koniec. Uviazol totiž na jednom z najchladnejších miest planéty, píše portál Times of Israel.

Hodiny ubiehali, no pomoc neprichádzala. Šťastie sa naňho usmialo po 24 hodinách, keď si jeho volanie o pomoc všimol miestny záchranár. Izraelčan bol už v tom čase v zlom psychickom stave a stihol nakrútiť video, v ktorom sa už lúčil so svetom.

Zdroj: shutterstock/A.Pushkin

„Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že filozofovanie na sociálnej sieti nie je môj štýl, teraz sa však trošku rozpíšem. Minulú stredu som sa vybral na výlet v Patagónii na ľadovec a utrpel som ťažký pád do 10 metrov hlbokej priepasti. Na záchranu som čakal celý deň. Bez mobilného signálu, jedla, vody a so zlomenou panvou a lakťom. Keď ma našli, bol som silno podchladený a na pokraji smrti,“ napísal Shaked na sociálnej sieti pod fotografiou doráňanej tváre.

Izraelčana na mieste záchranári zafixovali a vrtuľníkom ho previezli do nemocnice v meste Ushuaia.


„Nechápem, ako sa mi podarilo prežiť,“ uviedol Shaked, ktorý na Instagrame zverejnil selfie v zúboženom stave počas čakania na záchranu. Aj keď ho našli, stále si myslel, že prevoz do nemocnice neprežije a požiadal záchranárov, aby kontaktovali jeho matku.

Hasič Federico De La Torre, ktorý sa podieľal na záchrannej akcii, tvrdí, že Shaked mal obrovské šťastie, že bolo pekné počasie a noc nebola taká chladná ako zvyčajne.

Izraelčan sa svojim záchrancom poďakoval. „Izrael som opustil, keď som dokončil vojenský výcvik. Rozhodol som sa, že spoznám čo najviac krajín sveta. Najviac ma lákala Južná Amerika, konkrétne Patagónia. Navštíviť tamojšie ľadovce bol môj sen. Keď sa mi stala tá nehoda, myslel som si, že je po všetkom,“ uviedol Shaked pre portál Newsflash.

„Vždy je príjemné, keď si opätovne uvedomíte, aké je ľudstvo skvelé. Nie som hrdý na to, čo sa mi stalo, no som rád, že to dopadlo takto. Pred pár rokmi som porazil rakovinu, no pozrieť sa smrti do očí ani druhýkrát nebolo nič príjemné,“ dodal Izraelčan, ktorého zážitok pripomína niektoré scény z filmu 127 hodín v hlavnej úlohe s Jamesom Francom.

USHUAIA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Argentína

Dôležité udalosti