Rakúsky parlament schválil zákon umožňujúci asistovanú samovraždu

Umieranie - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Podľa novej legislatívy tak budú mať dospelí, ktorí sú nevyliečiteľne chorí, prístup k pomoci, ktorá ukončí ich život.

Rakúsky parlament schválil vo štvrtok návrh zákona umožňujúci od januára asistovanú samovraždu. Ústavný súd pred rokom nariadil vláde, aby zrušila doterajší zákaz asistovanej samovraždy, za ktorý hrozí až päť rokov väzenia. Informovala o to agentúra AFP.

Podľa novej legislatívy tak budú mať dospelí, ktorí sú nevyliečiteľne chorí, prístup k pomoci, ktorá ukončí ich život. Každý prípad budú musieť posúdiť dvaja lekári, z ktorých jeden bude musieť byť kvalifikovaný v paliatívnej medicíne. Medzi ich povinnosti bude patriť aj zisťovanie toho, či je pacient schopný samostatne dospieť k rozhodnutiu.

Okrem toho bude musieť uplynúť najmenej 12 týždňov, kým bude povolený prístup k asistovanej samovražde, aby sa zabezpečilo, že žiadosť nebola učinená z dôvodu dočasnej krízy. Toto obdobie sa skráti na dva týždne pre pacientov v "terminálnej fáze" ochorenia.

Vláda okrem toho vyčlenila prostriedky na ďalší rozvoj paliatívnej starostlivosti, aby sa zabezpečilo, že "nikto si nevyberie cestu smrti, keď existujú iné možnosti", uviedla ministerka spravodlivosti Alma Zadičová.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti