Český prezident Zeman vymenoval novú vládu na čele s premiérom Petrom Fialom

Zeman vymenoval vládu Petra Fialy.
Zdroj: Profimedia.sk

Skončilo sa tak vládnutie menšinového kabinetu Andreja Babiša.

Český prezident Miloš Zeman vymenoval v piatok predpoludním na zámku v Lánoch novú vládu ČR. Jej predsedom sa stal Petr Fiala (ODS). Skončilo sa tak vládnutie menšinového kabinetu Andreja Babiša (ANO) so sociálnymi demokratmi (ČSSD).

„Pred vami je príležitosť vyrovnať sa s covidom, energetickou krízou, rozpočtom a všeobecne s hospodárením štátu. Na tejto príležitosti sa – ako hovoril Petr Nečas (predseda vlády ČR do júla 2013) – buď urobíte, alebo sa zabijete. Prajem vám to prvé,“ povedal Zeman.

„Vážený pán prezident. Ďakujem vám za vymenovanie vlády a za vaše slová. Týmto slávnostným aktom preberá zodpovednosť za dianie v našej krajine nová koaličná vláda. Sme si toho dobre vedomí. Voliči nám pred dvoma mesiacmi dali dôveru, vložili do nás nádej na zmenu a lepšiu budúcnosť pre nich a ďalšie generácie,“ vyhlásil po vymenovaní vlády nový český premiér Petr Fiala, ktorý zdôraznil, že jeho kabinet nepreberá moc v "ľahkej situácii".

„Veľa vecí je v našej krajine zanedbaných a ČR čelí obrovským problémom, ako COVID-19, ceny energií, zdražovanie a inflácia. Pred nami sú vianočné sviatky, ale my sme si vedomí toho, že žiaden veľký odpočinok mať nebudeme. Musíme pracovať a chceme pracovať. Už dnes bude prvé rokovanie našej vlády, kde si rozdelíme prvé úlohy,“ dodal Fiala.

Nová česká vláda zasadne ešte v piatok popoludní v Strakovej akadémii a po zvyšok dňa a v priebehu soboty bude Fiala uvádzať jednotlivých ministrov do úradu.

„O 12.30 h budem tu v Strakovej akadémii vítať nového premiéra Fialu,“ povedal v piatok ráno počas poslednej tlačovej konferencie vo funkcii premiéra Fialov predchodca v úrade Andrej Babiš.

Koalícia Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a koalícia Pirátov so Starostami a nezávislými (STAN) sa dohodla na vytvorení novej vlády bezprostredne po októbrových voľbách, i keď koaličnú zmluvu podpísali tieto strany až o mesiac neskôr. Šesť kresiel v novej vláde má ODS, štyri Starostovia, po tri ľudovci a Piráti a napokon dve strana TOP 09.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Miloš zeman

Dôležité udalosti