Nová česká vláda nebude predlžovať núdzový stav, prvá cesta premiéra Fialu povedie na Slovensko

Odchádzajúci český premiér Andrej Babiš (vľavo) a nový český premiér Petr Fiala sa vítajú na úrade vlády v Prahe.
Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Prvým podpredsedom vlády ČR sa stal predseda Starostov a nezávislých Vít Rakušan.

Nová česká vláda premiéra Petra Fialu (ODS) sa rozhodla, že nebude žiadať Poslaneckú snemovňu Parlamentu Českej republiky (PS PČR) o predĺženie núdzového stavu v krajine, ktorý sa tým pádom skončí 25. decembra. Po prvom rokovaní kabinetu to v piatok popoludní oznámil predseda vlády Petr Fiala (ODS).

„Vláda sa rozhodla nežiadať Poslaneckú snemovňu o predĺženie núdzového stavu. Ak sa bude situácia zhoršovať, sme pripravení rýchlo konať,“ povedal Fiala počas jeho prvej tlačovej konferencie vo funkcii predsedu vlády ČR.

Fiala ďalej oznámil, že jeho prvá zahraničná cesta povedie podľa tradície na Slovensko.

„Moja prvá zahraničná cesta - a nič iné mi ani nenapadlo - bude na Slovensko. (Cesta) sa už pripravuje, predpokladám, že sa uskutoční začiatkom januára. Myslím si, že Slovensko je jasná voľba, nie len pre historické spojenie oboch našich krajín, ale samozrejme aj preto, že naše krajiny majú mimoriadne priateľské vzťahy a spoločné záujmy,“ povedal Fiala.

Nový český premiér na tlačovej konferencii ďalej spresnil, že prvým podpredsedom vlády ČR sa - v súlade s koaličnou dohodou - stal predseda Starostov a nezávislých Vít Rakušan.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Núdzový stav

Dôležité udalosti