Milióny Európanov ešte nevedia, ako budú tráviť sviatky. Mnohé krajiny zvažujú lockdown

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dôvodom je strach z rýchlo sa šíriaceho omikronu.

Milióny Európanov ani štyri dni pred sviatkami ešte nevedia, ako ich budú tráviť. V mnohých krajinách sa pre obavy z omikronu opäť skloňuje lockdown. Opatrenia už sprísnili Holanďania a Rakúšania a na podobný krok sa chystajú Nemci a zrejme aj Briti.

Rakúšania majú momentálne najprísnejšie opatrenia pre vstup do krajiny v rámci celej Európskej únie. Bez problémov sa dostanú do Rakúska len tí, čo majú tri dávky vakcíny. Zaočkovaní dvoma dávkami, ktorí by chceli ísť napríklad lyžovať do Álp, musia mať aj negatívny PCR test a nezaočkovaní sa nevyhnú karanténe.

Rakúšania sa takto chcú vyhnúť omikronu, ktorý už spôsobuje problémy v Británii či v Holandsku. Holanďania zaviedli zo dňa na deň tvrdý lockdown, ktorý sa dotkne aj vianočných návštev, Briti ale zatiaľ vyčkávajú. So 75-percentnou zaočkovanosťou sú na tom lepšie ako väčšina štátov, napriek tomu im však začínajú rásť hospitalizácie a v hre sú preto tvrdé opatrenia, od ktorých si už britská verejnosť odvykla.

„Zatiaľ nič nezatvárame. Nežiadame ľudí, aby si rušili program. Ale tiež si myslíme, že nikto v najbližších dňoch nechce dostať covid. Preto si dajte čo najrýchlejšie posilňujúcu dávku a buďte opatrní. To je moja rada,“ vyhlásil premiér Boris Johnson.

Kým Briti opatrenia len zvažujú, ostatné krajiny sa už pred Britmi zavreli - vo Francúzsku preto lyžiarske strediská zívajú prázdnotou a do Nemecka sa masovo vracajú tí, čo v Británii pracujú či študujú - bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní alebo nie, musia zostať dva týždne v karanténe.

„Predpovedáme, že príde silná piata vlna. Bude to výzva, akej sme zatiaľ nečelili. Nepomôže nám ani to, že omikron sa zdá byť miernejší. Pretože úmrtia najskôr rásť nebudú, ale vzhľadom na rýchlosť šírenia vírusu sa to postupne rýchlo vykompenzuje,“ uviedol nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Krajinou, ktorá sa pri hrozbe novej vlny koronavírusu už tradične zatvára, je Izrael. Izraelčania dali na červenú listinu najrizikovejších krajín, okrem USA, napríklad aj Belgicko, Švajčiarsko či susedné Maďarsko.

Tému spracovala reportérka Alžbeta Garaiová Maťašovská.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti