Japonsko popravilo troch väzňov odsúdených na smrť, prvých od roku 2019

Jaroslav Halák.
Zdroj: TASR/AP

Japonsko je jednou z mála rozvinutých krajín, ktorá ešte stále má trest smrti.

Japonsko v utorok popravilo troch väzňov odsúdených na smrť a išlo o prvé popravy od decembra 2019. Informovali o tom miestne médiá, ktoré citovali nemenované zdroje, vrátane jedného z ministerstva spravodlivosti. Boli to prvé popravy za vlády premiéra Fumia Kišidu, ktorý sa po víťazstve vo voľbách ujal úradu ešte v ten mesiac.

Ministerstvo zatiaľ nereagovalo na žiadosť tlačovej agentúry AFP, aby potvrdilo informácie početných miestnych médií, ktoré neuviedli totožnosť troch väzňov. Japonsko, kde v celách smrti čaká na popravu vyše 100 väzňov, je jednou z mála rozvinutých krajín, ktorá ešte stále má trest smrti.

V tejto ázijskej krajine popravili v roku 2019 troch väzňov a v roku 2018 až 15 - vrátane 13 z japonskej sekty Óm Šinrikjó, ktorá v roku 1995 podnikla smrtiaci útok plynom sarin na cestujúcich v metre v Tokiu.

Popravy sa obvykle vykonávajú dlho po vynesení rozsudku, vždy obesením. Japonské úrady celé desaťročia oznamovali väzňom v celách smrti len niekoľko hodín pred popravou, že bude vykonaná.

Podpora japonskej verejnosti pre hrdelný trest je stále vysoká, napriek medzinárodnej kritike, ktorú vyjadrujú aj organizácie na ochranu ľudských práv.

TOKIO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Japonsko

Dôležité udalosti