TOP 15 udalostí roka 2021, ktoré „hýbali“ svetom

Ilustračná snímka.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Ľudia museli čeliť pandémii, prírodným živlom či politickým zmenám.

Končí sa rok 2021. Je to už druhý rok, čo svet bojuje s pandémiou koronavírusu. V krajinách sa striedajú vlny covidu s obdobím, kedy sa epidemiologická situácia zlepší. Po prísnych lockdownoch prichádzajú uvoľnenia opatrení a potom sa celý kolotoč opakuje.

Tento rok museli ľudia čeliť okrem pandémii aj ďalším udalostiam, ktoré zmenili ich životy. Niektoré boli pozitívne, no väčšina z nich radosť nepriniesla. Pripravili sme výberovú chronológiu najdôležitejších udalostí roka 2021, ktoré sa udiali v zahraničí.

1. Očkovanie proti koronavírusu (január 2021)

Prvou osobou na svete, ktorú zaočkovali proti koronavírusu bola Britka Margaret Keenan (92), ktorá dostala dávku od spoločností Pfizer/BioNTech 8. decembra 2020. Na Slovensku bol zase prvou zaočkovanou osobou infektológ Vladimír Krčméry, ktorý dostal vakcínu koncom roka 2020. Očkovanie vo veľkokapacitných centrách sa však vo svete aj na Slovensku začalo až v roku 2021. Do dnešného dňa je na svete plne zaočkovaných viac ako 3,63 miliardy ľudí, čo predstavuje 46,6 percent celosvetovej populácie.

2. Útok na Kapitol v USA (6. január 2021)

K útoku na Kapitol Spojených štátov amerických došlo 6. januára 2021 vo Washingtone. Pred sídlom najvyššieho amerického zákonodárneho zboru sa zišli priaznivci končiaceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Protestovali proti výsledkom prezidentských volieb. Časť demonštrantov prenikla a zaútočila na budovy oboch komôr Kongresu. Incident sa nezaobišiel bez obetí.


Pri útoku Trumpových priaznivcov na Kapitol zomreli štyria ľudia

3. Inaugurácia prezidenta USA (20. január 2021)

Joe Biden zvíťazil v prezidentských voľbách USA a Kamala Harrisová sa stala prvou ženou v dejinách Spojených štátov na poste viceprezidenta. Slávnostnú prísahu zložili 20. januára vo Washingtone. Inagurácia podliehala prísnym opatreniam, a to nie len pre útok na Kapitol, ale aj pre pandémiu koronavírusu. Verejnosť z nej bola vylúčená. Na programe vystúpili spevácke hviezdy ako Lady Gaga, ktorá zaspieva americkú hymnu, či Jennifer Lopez.

Pozrite si tlmočený záznam z inaugurácie amerického prezidenta J. Bidena

4. Príchod variantu koronavírusu delta (február 2021)

Delta variant nového koronavírusu s označením B.1.617.2 sa prvýkrát objavil v Indii vo februári tohto roka. Veľmi rýchlo sa stal vo svete dominantným. Na Slovensku spôsobil tretiu vlnu koronavírusu. V súčasnosti na deltu zaberajú všetky tipy vakcín, no s rozličným percentuálnym účinkom. Výrazne pomáha tretia dávka vakcíny.

Infikovaný z Ruska je prvým potvrdeným prípadom delta variantu na Slovensku

5. Úmrtie britského princa Philipa (9. apríl 2021)

Vo veku 99 rokov zomrel 9. apríla, krátko pred svojimi 100. narodeninami, britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II. Vojvoda z Edinburghu poslednýkrát vydýchol na zámku Windsor, kde trávil aj posledné dni svojho života. Vojvoda z Edinburghu bol najstarším a najdlhšie slúžiacim partnerom vládnuceho monarchu v britskej histórii.


Vo veku nedožitých 100 rokov zomrel princ Philip, manžel britskej kráľovnej Alžbety II.

6. Zadržanie bieloruského novinára a disidenta Ramana Dzmitryjeviča Prataseviča

Disidentského bieloruského novinára Ramana Prataseviča (26) zadržali 23. mája na letisku v Minsku za kontroverzných okolností. Kvôli nemu prinútili v Bielorusku núdzovo pristáť civilné lietadlo leteckej spoločnosti Ryanair, ktoré malo namierené do Vilniusu. Spoločne s ním zadržali aj jeho priateľku, ruskú študentku. Európske inštitúcie a lídri EÚ okamžite zareagovali a zhodli sa na sankciách pre Bielorusko na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

Zadržaný bieloruský novinár prehovoril: V televízii sa „priznal“, priatelia hovoria o mučení

7. Tornádo v Česku

Nečakané tornádo v Česku si 24. júna vyžiadalo päť obetí. Zasiahlo južnú Moravu a oblasť Hodonínska. V kraji vyhlásili udalosť tretieho stupňa a evakuovali množstvo ľudí. Prírodný živel zranil ďalších vyše 200 ľudí, zničil stovky domov a na niekoľko dní zostali tisícky obyvateľov bez elektrickej energie.


Tornádo, ktoré zabilo na Morave päť ľudí, bolo najničivejšie v Európe od roku 2001

8. Záplavy v Strednej Európe (júl 2021)

Katastrofické záplavy v západnej Európe si celkovo vyžiadali 183 obetí. Najviac postihli Nemecko. Úrady odhadli škody na miliardy eur. Silné dažde a záplavy zasiahli aj Belgicko, Holandsko, Francúzsko, Švajčiarsko či Luxembursko.

VIDEO: Hrozivé záplavy v Nemecku majú vyše 100 obetí. Za dva dni napršalo toľko, čo bežne za dva mesiace

9. Olympiáda v Tokiu

Najúspešnejšou výpravou OH 2020 v Tokiu boli Spojené štáty americké. Reprezentanti USA získali celkovo 39 zlatých, 41 strieborných a 33 bronzových medailí. Slovensko získalo v Tokiu jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, čo v celkovom poradí znamená 50. miesto.

Olympiáda v Tokiu sa skončila: Toto sú najúspešnejšie krajiny sveta

10. Zemetrasenie na Haiti (23. júla 2021 – 8. augusta 2021)

Ničivé zemetrasenie na ostrove Haiti si 14. augusta 2021 vyžiadalo až 2207 obetí na životoch. Seizmológovia zaznamenali jeho silu s magnitúdou 7,2. V dôsledku prírodného živlu utrpelo tiež zranenia 12 268 ľudí a zničených bolo takmer 53 000 domov.

Haiti sa doteraz celkom nespamätalo z pustošivého zemetrasenia z roku 2010, ktoré vyžiadalo vyše 220 000 obetí na životoch. Situáciu v krajine navyše zhoršuje hlboká politická kríza.

Počet obetí zemetrasenia na Haiti stúpol na 2207, zranených je vyše 12 200 ľudí

11. Taliban prevzal moc v Afganistane (august 2021)

V auguste 2021 začali Afganistan postupne obsadzovať ozbrojenci Talibanu. Keď obsadili aj hlavné mesto Kábul, prevzali moc v krajine. Od toho momentu nastala panika. Tisícky ľudí sa zo strachu snažili utiecť do zahraničia. Talibovia uvrhli Afganistan do ekonomickej aj humanitárnej krízy a obyvatelia čelia najkrutejšej zime za posledné desaťročia.

To, o čo sa Západ snažil 20 rokov, Taliban zvrátil za pár týždňov. Tu je vysvetlenie, čo sa v Afganistane udialo

12. Migračná kríza na poľsko-bieloruských hraniciach

Na hraničnom poľsko-bieloruskom priechode medzi mestami Kužnica a Bruzgi sa zhromaždili tisícky migrantov z Ázie. Presunuli ich sem bieloruské vojenské jednotky. Západné krajiny obvinili prezidenta Lukašenka, že sa snaží destabilizovať EÚ v rámci odvety za sankcie, ktoré Brusel uvalil na Minsk. Situácia na hraniciach nie je dodnes vyriešená, čo si vyžiadalo aj obete medzi migrantmi.

Migranti z poľsko-bieloruskej hranice sú pre Slovensko rizikom. Sme na to pripravení?

13. Výbuch sopky na ostrove La Palma

Sopka Cumbre Vieja na ostrove La Palma je aktívna od 19. septembra. Láva z vulkánu odvtedy zničila alebo poškodila viac ako 2700 budov a pokryla plochu s rozlohou viac než 960 hektárov. Úrady evakuovali z okolia sopky viac ako 7000 ľudí. Kedy sa erupcia ustáli zatiaľ nevedia ani odborníci.


FOTO: La Palma sa premenila na ostrov popola. Dosahuje výšku troch metrov

14. Konferencia COP26 v Glasgowe

Klimatický summit OSN (COP26) v Glasgowe sa skončil prijatím paktu, ktorého cieľom je obmedziť nebezpečné zvyšovanie teploty na planéte. Na konferencii OSN v Glasgowe sa zúčastnili zástupcovia 196 krajín sveta, ktorí po dvoch týždňoch rokovaní prijali spoločné záverečné vyhlásenie - Glasgowský klimatický pakt. Slovensko reprezentovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Čaputová na klimatickom samite: Mladí vedia, že nám dochádza čas. A nám politikom výhovorky

15. Príchod variantu koronavírusu - omikron

Nový variant koronavírusu omikron prvýkrát zachytili v Juhoafrickej republike koncom novembra 2021. Znepokojivo v krajine zvýšil počet nových prípadov. Jeho pracovný názov je B.1.1.529. Zachytili sme ho už aj na Slovensku. WHO ho označuje za znepokojujúci variant, pretože obsahuje viac ako 30 zmien v spike proteíne vírusu. Je nákazlivejší a znižuje účinnosť dostupných vakcín.

WHO sa vyjadrila k omikronu: Šíri sa rýchlejšie a oslabuje vakcíny

BRATISLAVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti