Rusi úplne zastavili dodávku plynu do Nemecka. Ceny plynu v Európe atakujú rekord

Plynovod Jamal
Plynovod Jamal Zdroj: Profimedia

Cez plynovod Jamal dnes ráno neprúdi plyn z Ruska.

Dodávky ruského plynu do Nemecka cez Poľsko sa dnes ráno (21.12.) úplne zastavili. Plynovod Jamal už cez víkend vykazoval nižšie dodávky plynu. Informáciu zverejnila agentúra Reuters s odvolaním na údaje nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade.

Ceny plynu v Európe dosiahli v utorok rekordnú výšku po tom, ako sa zmenil smer toku ruského plynu kľúčovou trasou.

Cena referenčného kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame vyskočila v priebehu dopoludnia v utorok na historické maximum 162,78 eura za megawatthodinu. Do 11.23 h SEČ komodita zmazala časť zo zisku a jej cena klesla na 160,75 eura, aj to však predstavuje nárast o 9,4 % oproti predchádzajúcemu dňu.

Tok ruského plynu do kompresorovej stanice Mallnow, kde končí plynovod Jamal-Európa, klesol v utorok na nulu a namiesto do Nemecka prúdil plyn na východ do Poľska. Zmena normálneho smeru sa dala očakávať po tom, čo v utorok nebola v rôznych aukciách zarezervovaná žiadna kapacita na tok plynu do Mallnow.

„Gazprom dnes jednoducho nepotreboval kapacitu v Mallnow, aby splnil svoje existujúce zmluvné záväzky," povedal Katja Jafimava z Oxford Institute for Energy Studies. „Myslím si, že počas vianočného obdobia neuvidíme významné denné rezervácie pre Jamal a v januári dôjde k obmedzenému nárastu," dodala.

Zmena toku pravdepodobne odráža nižšie objednávky od nemeckých odberateľov pred blížiacimi sa sviatkami a dovolenkami vo firmách, domnieva sa.

Celkovo však ruský energetický gigant Gazprom tento rok dodáva do Európy menej plynu, pričom sa snaží presadiť schválenie svojho nového kontroverzného plynovodu Nord Stream 2. Obmedzené dodávky prinútili Európu spoliehať sa na svoje zásoby plynu, ktoré sa vyčerpávajú, a spáliť viac uhlia, najšpinavšieho z fosílnych palív, aby pokryla dopyt po energiách.

„Netušíme, či je to preto, že Gazprom nemá voľnú produkciu v dôsledku rekordného ruského dopytu, alebo pre skrytú politickú agendu," povedal Thierry Bros, bývalý obchodník s energiami, ktorý je teraz profesorom na Parížskom inštitúte politických štúdií.

Mrazivé počasie v Európe začiatkom tohto týždňa prispelo tiež k prudkému nárastu krátkodobých cien energie, pretože produkcia z obnoviteľných zdrojov nedokáže držať krok s dopytom. Výkon vetra v Nemecku je v utorok najslabší za päť týždňov, od 16. novembra.

Pre Európu je v dohľade určitá úľava, keďže chladné počasie sa má zmierniť.

Analytici predpovedajú, že zásoby plynu v Európe ukončia sezónu na rekordnom minime, čo potenciálne predĺži európsku energetickú krízu do budúcej zimy a spôsobí bolesti hlavy politikom, ktorí už zápasia s rastúcou infláciou. Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou vyvoláva tiež neistotu a obavy z ruskej invázie začiatkom budúceho roka.

BERLÍN/jh, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti