V Dánsku vyšlachtili nový druh vianočného stromčeka. Experiment má priniesť revolúciu

Lesná škôlka s novým druhom stromčekov.
Zdroj: TV Markíza

Strom je odolný voči teplotným extrémom a zároveň je viac zelený.

V Dánsku šľachtia nový typ vianočného stromčeka. Je zelenší, odolnejší a rýchlo rastie. Domov si ho možno kúpite už budúci rok. Sociálne siete pred sviatkami zaplavujú fotografie vyzdobených vianočných stromčekov. Ľudia porovnávajú, kto má doma krajší. Nie všetky živé stromčeky ale zvládajú vykúrené obývačky a už na Silvestra vädnú a opadávajú.

Dánsky experiment má priniesť hotovú revolúciu. Najväčší európsky exportér vianočných stromčekov dokončil štvorročný projekt šľachtenia. Výsledkom je úplne nový typ vianočnej jedličky.

„Spojili sme genetický materiál kaukazskej a tureckej jedle. Strom je odolný voči extrémom ako teplo, sucho, mráz a zároveň je viac zelený,“ vysvetlil člen vedeckého tímu Ulrik Brauner Nielsen.

Genotypy ihličnanov študovali dánski výskumníci vo veľkom skleníku.

„Cieľ sa podaril, získali sme geneticky kvalitnejší strom. Je lepší aj pre predajcov, pretože ho netreba toľko orezávať a je odolný voči hmyzu. Budeme tak mať viac stromov, s ktorými nie je toľko práce,“ hovorí vedec.

Nový stromček je navyše ešte aj ekologickejší. Na svoj rast nepotrebuje toľko hnojiva a pesticídov.

„Je pravda, že pri jednom strome zvyčajne vyprodukujeme až 18 kilogramov oxidu uhličitého. V tomto má nový vyšľachtený typ veľké plus,“ uviedol výskumník.

Dánska asociácia Carbon Trust hovorí, že aj keď sa to mnohým na prvý pohľad nemusí zdať, každoročná kúpa živého stromčeka je vždy ekologickejšou alternatívou, ako mať umelý, hoci ten sa dá využívať opakovane mnoho rokov.


KODAŇ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vianočný stromček

Dôležité udalosti