Rozvodové vyrovnanie roka: Dubajský šejk príde o milióny. Na súde zazneli viaceré odhalenia

Muhammad bin Rašíd Al Maktúm s princeznou Hájou
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm s princeznou Hájou Zdroj: Profimedia

Ide o jedno z najvyšších vyrovnaní po rozvode priznané britským súdom v histórii.

Dubajský vládca, Muhammad bin Rašíd Al Maktúm (72), alebo aj šejk Muhammad, ktorý je premiérom a viceprezidentom Spojených arabských emirátov a zároveň emirom Dubaja, príde o časť majetku. Londýnsky súd mu v utorok (21.12.) nariadil, aby svojej bývalej manželke, princeznej Háji (47) a spoločným deťom, vyplatil sumu 554 miliónov libier (653 miliónov eur). Ide o jedno z najvyšších vyrovnaní po rozvode priznané britským súdom v histórii, informuje agentúra AP.

Veľká časť peňazí bude slúžiť princeznej na zaistenie bezpečia po celý život. Práve šejk ich totiž najviac ohrozoval. Napríklad si po rozvode kúpil nehnuteľnosť hneď vedľa Hájinho domu a vyhrážal sa jej. Zanechal jej aj SMS so slovami: „Môžeme ťa nájsť kdekoľvek!“

Hája bola šejkova ôsma manželka. Do Londýna ušla minulý rok a požiadala o ochranu na základe zákona, ktorý má zaistiť bezpečnosť obetiam nútených manželstiev a domáceho násilia. Šejk totiž našiel pre dcéru Džalílu manžela, saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Džalíla má v súčasnosti 14 a korunný princ 36 rokov.

Britský súd zveril dve spoločné deti manželov do starostlivosti matky. Na pojednávaniach zazneli aj odhalenia, ktoré princeznej výrazne pomohli. Vládca napríklad nariadil sledovanie telefónov svojej bývalej manželky a dokonca aj jej právnikov. Na sledovanie použil špionážny systém Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group.

Na súde tiež zaznelo, že Maktúm nechal uniesť svoje dve dcéry, princezné Latífu a Šamsu.

Súd šejkovi ďalej nariadil, aby zaplatil tri milióny libier na vzdelanie svojich detí a 9,6 miliónov na rôzne nedoplatky. Ďalej nariadil ročné výživné v sume 11,2 miliónov libier až do plnoletosti detí.

Aj keď ide o vysoké rozvodové vyrovnanie, princezná Hája žiadala ešte vyššiu sumu – 1,4 miliardy libier. Veľká jednorazová platba by jej údajne umožnila úplné odlúčenie sa od šejka a odstránila by tak vládcovu moc nad ich životmi. „Naozaj chcem byť slobodná a slobodu žiadam aj pre moje deti,“ dodala.

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Londýn

Dôležité udalosti