Joe Biden pripúšťa opätovnú kandidatúru, dal si však osobnú podmienku

Americký prezident Joe Biden.
Zdroj: TASR/AP

Šanca by sa zvýšila, ak by sa rozhodol opäť kandidovať aj Trump.

Joe Biden pripustil, že v roku 2024 sa bude uchádzať o znovuzvolenie za amerického prezident. Ako povedal v rozhovore pre stanicu ABC News, sám sebe si dáva podmienku – dobrý zdravotný stav.

Podľa jeho slov šanca na opätovnú kandidatúru by sa zvýšila, ak by sa rozhodol znovu kandidovať aj jeho predchodca Donald Trump.

„Áno,“ odpovedal Biden jednoznačne na otázku moderátora, či sa plánuje uchádzať o znovuzvolenie. „Ak budem mať také zdravie ako teraz, potom budem znova kandidovať,“ dodal.


Na otázku, či by kandidoval, aj keby to znamenalo „odvetu“ proti Trumpovi, Biden reagoval: „Samozrejme. Prečo by som nekandidoval proti Donaldovi Trumpovi, keby bol kandidátom? To by zvýšilo možnosť mojej kandidatúry,“ cituje stanicu web ct24.cz.

Biden a Trump proti sebe stáli v prezidentských voľbách v novembri 2020. Trump sa stále nezmieril so svojou porážkou a opakuje nepodložené tvrdenia, že bolo hlasovanie sfalšované a voľby mu boli ukradnuté.

Súčasný šéf Bieleho domu zložil slávnostnú prísahu 21. januára a  stal sa tak 46. prezidentom Spojených štátov amerických. Do úradu nastupoval ako najstarší prezident v USA - vo veku 78 rokov. Ak by sa znovu uchádzal o zvolenie, mal by 82 rokov.


WASHINGTON/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruský parlament možno zakáže výmenu bojovníkov z pluku Azov za zajatých ruských vojakov ON-LINE
  • Ruský parlament možno zakáže výmenu ukrajinských bojovníkov z pluku Azov za zajatých ruských vojakov. Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, diskutuje o zákaze takejto výmeny.

  • Fínsky parlament schválil podanie prihlášky do NATO

  • Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že viac než 250 ukrajinských bojovníkov, ktorí sa skrývali v oceliarňach Azovstaľ v meste Mariupol, sa vzdalo.