Vyjednávači dosiahli novú dohodu o prímerí na východe Ukrajiny

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Nová dohoda má mimoriadny význam pre ľudí žijúcich na oboch stranách tzv. kontaktnej línie.

Vyjednávači z Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa dohodli na obnovení úplného prímeria na východe Ukrajiny. Oznámila to v stredu večer OBSE vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Títo účastníci tzv. trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase "vyjadrili pevné odhodlanie dodržiavať opatrenia" zamerané na posilnenie dohody o prímerí dosiahnutej 22. júla 2020, uviedol osobitný predstaviteľ úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine a v kontaktnej skupine Mikko Kinnunen.

Kyjev a Moskva sa v ostatných mesiacoch vzájomne obviňujú z porušovania prímeria, na ktorom sa dohodli v júli 2020 a ktoré vlani dopomohlo k výraznému zníženiu obetí konfliktu v Donbase.

Terajšia nová dohoda má však podľa Kinnunena "mimoriadny význam" pre ľudí žijúcich na oboch stranách tzv. kontaktnej línie.

Kinnunen dodal, že podľa správ osobitnej monitorovacej misie OBSE bola bezpečnostná situácia pozdĺž kontaktnej línie v decembri nestabilná. V decembri 2021 bolo pritom zaznamenaných približne päťkrát viac prípadov porušenia prímeria, ako v decembri 2020.

Konflikt medzi ukrajinskými vládnymi silami a Ruskom podporovanými separatistami na východe Ukrajiny si už vyžiadal vyše 14-tisíc mŕtvych. Mierová dohoda z roku 2015 sprostredkovaná Francúzskom a Nemeckom a podpísaná v bieloruskom Minsku síce pomohla ukončiť rozsiahle boje, časté potýčky však v oblasti pretrvávajú.

KYJEV/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti