Vladimír Putin na výročnej konferencii: Takmer 60 percent Rusov je imúnnych voči covidu

Vladimir Putin na výročnej konferencii
Vladimir Putin na výročnej konferencii Zdroj: TASR/AP

Informoval, že jeho krajina má v súčasnosti 146 miliónov obyvateľov.

Celkovo 59,4 percenta obyvateľov Ruska je v súčasnosti imúnnych proti novému koronavírusu. Na vytvorenie kolektívnej imunity je však potrebných najmenej 80 percent, čo by sa mohlo podariť v priebehu prvého alebo druhého štvrťroka 2022. Na výročnej tlačovej konferencii to vo štvrtok vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Číslo 59,4 percenta zahŕňa očkovaných aj tých, čo prekonali ochorenie COVID-19, spresnil Putin podľa agentúry TASS.

Portál Meduza.io upozornil na Putinov výrok, že povinné očkovanie obyvateľstva nie je správnou cestou, tou je podľa neho „trpezlivé vysvetľovanie" výhod očkovania. Spomedzi zaočkovaných ochorejú na covid iba tri až štyri percentá ľudí, povedal Putin. Zároveň tvrdí, že v prvých radoch odporcov vakcinácie sú teraz tí, čo rozbili ZSSR.

Stredná dĺžka dožitia v Rusku klesla tento rok na 70,1 roka, pričom vlani bola na úrovni 71,5 roka. To podľa Putina tiež súvisí s pandémiou.

Ruský prezident taktiež informoval, že jeho krajina má v súčasnosti 146 miliónov obyvateľov, čo je podľa neho príliš málo vzhľadom na jej rozlohu. Nízky počet obyvateľov je „jedným z najvýznamnejších problémov" Ruska, zdôraznil Putin a pripomenul, že to treba vnímať z humanitárneho aj geopolitického hľadiska.

Na Putinovu tlačovú konferenciu v moskovskej Manéži z dôvodu protipandemických opatrení umožnili vstup iba 507 novinárom. Pre každého zo zástupcov médií pripravili rúška s nanočasticami striebra.

NATO žiada Rusko o „pokojné Vianoce“

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby využil nadchádzajúce obdobie sviatkov na to, aby stiahol svoje jednotky z blízkosti hraníc s Ukrajinou.

„Rusko má možnosť zabezpečiť všetkým pokojné Vianoce tým, že zníži napätie a stiahne svoje jednotky," povedal v rozhovore pre agentúru DPA.

Podľa šéfa NATO Rusko zhromaždilo neďaleko hraníc s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. „Ide o významné nahromadenie (ruských) jednotiek a neexistujú nijaké známky toho, že dochádza k zastaveniu alebo spomaleniu (zvyšovania ich počtu)," povedal.

Stoltenberg ponechal otvorenú otázku, či má podozrenie, že presuny vojsk boli predovšetkým pokusom Ruska vynútiť si ústupky od Severoatlantickej aliancie v bezpečnostných otázkach. „Okolo ruských zámerov panuje neistota," uviedol.

V súvislosti s požiadavkami Ruska na dodatočné bezpečnostné záruky zo strany organizácie NATO Stoltenberg prejavil ochotu viesť rozhovory. Odmietol však myšlienku, že by NATO mohlo napríklad vylúčiť rozšírenie obrannej aliancie o Ukrajinu.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti