Vedci testujú nový spôsob liečby bolestí. Využívajú na to nebezpečnú baktériu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci pri výskume zistili, že jeden z toxínov dokázal u zvierat utlmiť niekoľko druhov bolesti.

Lekári v súčasnosti využívajú na tlmenie bolestí u vážne chorých pacientov opioidy, medzi ktoré patrí napríklad morfium.

Podľa vedcov však majú tieto lieky mnoho nežiaducich vedľajších účinkov. Testujú preto iný spôsob, ktorý by mohol pacientom uľaviť od bolesti šetrnejšie. Využili k tomu baktériu, ktorá je pôvodcom vážneho ochorenia.

Bacillus anthracis, ako znie jej názov, spôsobuje obávané ochorenie anthrax. Týka sa síce najmä hospodárskych zvierat, avšak aj človeku môže spôsobiť ťažké zdravotné komplikácie.

Výsledky novej štúdie vedcov z Harvardskej univerzity, publikované v odbornom časopise Nature Neuroscience, však naznačujú, že táto baktéria môže byť aj veľmi užitočná.

Vedci pri výskume zistili, že jeden z toxínov dokázal u zvierat utlmiť niekoľko druhov bolesti. Pôsobí pritom priamo na neuróny, ktoré vnímajú bolesť, a menia vo vnútri ich signály.

Za použitia techniky, kedy tento toxín cieli na konkrétne neuróny v centrálnej alebo periférnej nervovej sústave, je potenciálne možné vyvinúť lieky, ktoré budú cielene pôsobiť na epicentrum bolesti a tlmiť ju bez rozsiahlych nežiaducich účinkov, ktoré môžeme vidieť u opioidov.

Počas experimentov vstrekovali myšiam toxíny do dolnej časti chrbtice, čo zvieratám výrazne uľavilo od bolesti.

Ostatné životné funkcie, ako je srdcová frekvencia, telesná teplota alebo koordinácia pohybov, neboli ovplyvnené.

Toto zistenie je zásadné. Výskum totiž ukázal, že ide o techniku, ktorá dokáže s veľkou presnosťou cieliť iba na ložisko bolesti a zablokovať ju bez rozsiahlych účinkov na zvyšok organizmu.

Nervové bunky naviac zostali fyziologicky nepoškodené. Útlm bolesti tak zjavne spôsobila zmena signalizácie v ich vnútri.

Vedci však upozorňujú, že táto technika zostáva zatiaľ iba experimentálna a je potrebné ju ďalej testovať v ďalších výskumoch na zvieratách a neskôr prípadne aj na ľuďoch.

LONDÝN/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Baktéria

Dôležité udalosti