Chaos na letiskách. Omikron zrušil ďalšie tisícky letov, problémy budú zrejme pokračovať

Vo svete bolo počas vianočného víkendu zrušených vyše 8000 letov.
Zdroj: TASR/AP Photo/David Zalubowski

Ďalších desaťtisíce letov meškali.

Počas predĺženého vianočného víkendu bolo na celom svete zrušených približne 8300 letov a ďalšie desaťtisíce ich meškali. Rušenie letov najvýraznejšie postihlo Spojené štáty. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje monitorovacej stránky Flightaware.com.

Výpadky letovej dopravy spôsobilo predovšetkým šírenie vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron, keďže v dôsledku pozitívneho výsledku testu zo služieb alebo pre kontakt s takouto osobou vypadli mnohí piloti, letušky a ďalší technický personál.
Táto situácia prinútila spoločnosti Lufthansa, Delta, United Airlines, JetBlue, Alaska Airlines a mnoho ďalších dopravcov, aby rušili lety v dňoch okolo Vianoc, keď majú zvyčajne najviac klientov.

Cestovný chaos v Spojených štátoch, kde bolo od piatku do nedele odvolaných asi 3000 prichádzajúcich alebo odchádzajúcich letov, komplikuje ešte aj nepriaznivé počasie na západe krajiny, ktoré spôsobuje zmätok na cestách a iných pozemných trasách.
Okrem amerických aeroliniek výpadky zrejme najviac postihli letecké spoločnosti z Číny, uviedla stanica BBC.

Rušenie časti letov prispieva k frustrácii z pandémie u mnohých ľudí, ktorí sa chceli alebo chcú cez sviatky stretnúť so svojimi rodinami po tom, čo boli minuloročné Vianoce výrazne obmedzené. Mnohí ľudia si však naplánovali cesty ešte pred ešte pred vypuknutím najnovšej vlny pandémie spôsobenej variantom omikron, ktorý sa medzičasom stal dominantným v Spojených štátoch aj v mnohých ďalších krajinách.

Hromadné rušenie plánovaných letov bude zrejme pokračovať aj v priebehu pondelka, keďže už v skorých ranných hodinách bolo po celom svete hlásených okolo 2000 odvolaných alebo zmeškaných letov. Takmer 300 zrušených letov už bolo avizovaných aj na utorok.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zrušenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.