V Alpách sa zranil mladý český pár, muža zachraňoval vrtuľník

Rajúske Alpy
Zdroj: TASR - AP

Pošmykli sa a zrútili zo svahu.

Dvaja českí turisti sa v nedeľu popoludní zranili počas horskej túry v rakúskom pohorí Rax. V pondelok o tom informovala agentúra APA, podľa ktorej musel k páru vyštartovať vrtuľník leteckej záchrannej služby.

Dvadsaťštyriročná žena a 23-ročný muž sa vydali na výstup z priesmyku Preiner Gscheid k vrcholu Heukuppe v Severných vápencových Alpách. Podľa polície mali len ľahkú turistickú obuv. Okrem toho nemali helmy.

Počas cesty na vrchol sa obaja pošmykli na zľadovatenom povrchu a zrútili zo svahu dole. Žena sa po asi 50 metroch zachytila o hranu previsu, muž sa šmýkal ďalších 300 metrov a napokon skončil v zasneženom horskom žľabe. Češke sa po incidente podarilo mobilným telefónom privolať pomoc.

Ťažko zraneného turistu previezli do nemocnice pomocou vrtuľníka. Ženu z nadmorskej výšky 1600 metrov transportovala do údolia horská záchranná služba. Pohorie Rax sa nachádza zhruba 70 kilometrov juhozápadne od Viedne. V roku 1896 tam po páde lavíny založili prvú horskú záchrannú službu na svete.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rakúsko

Dôležité udalosti