Za ekologickú katastrofu idú na 20 mesiacov do väzenia. Členovia posádky sú vinní za haváriu lode pri Mauríciu

Únik ropných látok z lode MV Wakashio plaviacej sa pod panamskou vlajkou pri pobreží ostrova Maurícius. (7. augusta 2020)
Zdroj: TASR/AP

Ohrozili totiž tamojšie životné prostredie.

Kapitána a prvého dôstojníka lode, ktorá vlani v lete narazila na plytčinu v oblasti koralového útesu pri Mauríciu a spôsobila tak najväčšiu ekologickú katastrofu v blízkosti tohto ostrova, odsúdili v pondelok k 20 mesiacom odňatia slobody za ohrozenia tamojšieho životného prostredia.

"Súd vzal do úvahy fakt, že obaja sa priznali a ospravedlnili," zdôvodnila podľa agentúry AFP miestna sudkyňa.

Kapitán plavidla, Sunil Kumar Nandeshwar, sa ešte pred pondelkovým súdnym konaním priznal, že v čase nehody popíjal na oslave, ktorá sa konala na palube lode. Jeho prvý dôstojník Hitihanillage Subhoda Janendra Tilakaratna bol zase uznaný za vinného z toho, že nedokázal loď bezpečne navigovať.

"Kapitán a jeho prvý zástupca boli nezodpovední a svoje povinnosti spojené s navigáciou lode si nesplnili tak, ako mali," uviedla sudkyňa.

Japonská loď MV Wakašio, ktorá sa plavila pod panamskou vlajkou, narazila na plytčinu pri Mauríciu v júli 2020. Pri nehode uniklo z plavidla viac ako 1000 ton paliva, čím boli znečistené okolité vody plné krehkých ekosystémov – mangrovov či korálov.

Africká pobočka environmentálnej organizácie Greenpeace v čase nehody varovala, že tisíckam zvieracích druhov hrozí následkom znečisteného životného prostredia utopenie, pričom táto ekologická katastrofa ohrozí aj miestnu ekonomiku, potravinovú bezpečnosť a zdravie obyvateľov Maurícia.

Pozrite si archívnu reportáž:


PORT LOUIS/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti