Španielsko úplne zakáže fajčenie na plážach. Za porušenie zákazu budú veľké pokuty

Podobné opatrenie zatiaľ nemá žiadna krajina v Európe.

Španielsko pristúpilo k razantnému zákonu. Ako prvá krajina v Európe úplne zakáže fajčenie na plážach. Týmto krokom chce dosiahnuť čistejšie pláže bez ohorkov, ktoré sú veľkým znečisťovateľom prostredia. Látky v ohorkoch totiž obsahujú toxické látky, ktoré znečisťujú prírodu aj morskú vodu. Za porušenie zákazu budú udelené vysoké pokuty, píše portál Daily Mail.

Španielske pobrežie je dlhé približne päťtisíc kilometrov. Cigaretové ohorky sú na španielskych plážach dlhodobým problémom a ako sme už spomínali, negatívne ovplyvňujú životné prostredie.

Obsahujú biologicky neodbúrateľný plastový polymér, ktorý uvoľňuje toxické zlúčeniny. Doposiaľ krajina pristúpila k regionálnym zákazom, návštevníci nemohli fajčiť na plážach v Barcelone či na Kanárskych ostrovoch. Plošný zákaz je však v krajine aj Európe novinkou.

Za porušenie zákazu fajčenia hrozí previnilcom pokuta vo výške až dvetisíc eur. Prísny zákon bol schválený v nadväznosti na petíciu, ktorú podpísalo 283-tisíc ľudí a minulý týždeň ho už schválil aj španielsky senát. Odkedy vstúpi do platnosti, zatiaľ nie je známe.

Čiastočne zakázanie fajčenia na plážach už zaviedli aj iné krajiny. V talianskej Sardínii či v niektorých oblastiach južného Francúzska ľudia taktiež nemôžu fajčiť na plážach.

ŠPANIELSKO/tvnoviny.sk, vd

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pláž

Dôležité udalosti