Nemecko kúpilo milión balení lieku proti covidu od Pfizeru

Liek proti covidu Paxlovid od Pfizera
Liek proti covidu Paxlovid od Pfizera Zdroj: TASR/AP

Prvá zásielka tohto antivirotika by mala prísť v januári.

Nemecko nakúpilo milión balení nového lieku proti covidu s názvom Paxlovid od americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Oznámil to v utorok minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Ako povedal agentúre DPA, prvá zásielka tohto antivirotika by mala prísť v januári. "Očakávam, že nám pomôže zabrániť mnohým ťažkým stavom, ktoré si vyžadujú liečbu na jednotkách intenzívnej starostlivosti," uviedol minister.

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) schválila Paxlovid na núdzové používanie krátko pred Vianocami. Lauterbach oznámil, že liek dostane zelenú za podobných podmienok aj v Nemecku.

Podľa výrobcu sa liek užíva trikrát denne po dobu piatich dní. Obsahuje účinnú látku nirmatrelvir, ktorá bráni množeniu vírusu. DPA však pripomína, že Paxlovid je výrazne drahší než vakcíny. FDA taktiež vyhlásila, že Paxlovid nemá slúžiť ako náhrada očkovania obyvateľstva.

V Nemecku je zaočkovaných dvoma dávkami alebo jednodávkovou vakcínou Janssen 71 percent obyvateľstva. Takmer 37 percent ľudí má aj posilňujúcu dávku.

Spolkový kabinet a vlády viacerých spolkových krajín sa pred Vianocami dohodli za zavedení nových opatrení proti šíreniu koronavírusového variantu omikron. Opatrenia vstúpili do platnosti v utorok. Úrady nariadili ľudom obmedziť kontakty, v súkromí sa ich môže zísť na jednom mieste najviac desať (s výnimkou detí do 14 rokov), a to aj keď sú zaočkovaní. Ak sú prítomní aj nezaočkovaní, k ľuďom z jednej domácnosti sa môžu pridať najviac dvaja cudzí.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liek

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.