Moskovský súd nariadil rozpustenie ľudskoprávnej organizácie Memorial. Podľa OSN to oslabí komunitu

Moskovský súd nariadil rozpustenie Ľudskoprávneho centra Memorial
Zdroj: TASR - AP

Slobodná, rozmanitá a aktívna občianska spoločnosť je kľúčová pre každú spoločnosť, uviedla komisárka OSN.

Moskovský mestský súd v stredu rozhodol o likvidácii Centra pre ľudské práva Memorial pre porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch. Centrum vyvíjalo činnosť v rámci zastrešujúcej organizácie International Memorial, ktorej likvidáciu nariadil v utorok ruský najvyšší súd. Informovala o tom agentúra AFP.

Sudca nariadil zrušenie centra na základe žiadosti prokurátorov, ktorí túto organizáciu obvinili z toho, že vo svojich publikáciách nepoužíva označenie "zahraničný agent". Toto označenie udeľujú ruské úrady na základe zákona z roku 2012, podľa ktorého sa používa pri každej mimovládnej organizácii prijímajúcej peniaze zo zahraničia. V roku 2017 platnosť zákona rozšírili na médiá a od roku 2019 aj na jednotlivých novinárov a aktivistov.

Reakcia OSN na rozhodnutie

Organizácia Spojených národov v stredu vyjadrila ľútosť nad rozhodnutím ruského súdu o likvidácii ľudskoprávnej organizácie Memorial pre porušenie zákona o tzv. zahraničných agentoch. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad rozhodnutím najvyššieho súdu zavrieť International Memorial a nad rozhodnutím moskovského mestského súdu zatvoriť jej sesterskú organizáciu Centrum pre ľudské práva Memorial," uviedol hovorca OSN. Tieto kroky podľa OSN rozkladajú dve najuznávanejšie ruské ľudskoprávne skupiny a ešte viac oslabujú "zmenšujúcu sa ľudskoprávnu komunitu" v Rusku.

"Slobodná, rozmanitá a aktívna občianska spoločnosť je kľúčová pre každú spoločnosť a oprávnené hlasy občianskej spoločnosti nesmú byť stigmatizované," povedala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

"Ruské úrady žiadame, aby chránili a podporovali ľudí a organizácie, ktorých práca má za cieľ šíriť ľudské práva na území Ruskej federácie," povedala.

RUSKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osn

Dôležité udalosti