Bláznivé decembrové počasie na Aljaške. Namerali rekordných 19,4 stupňov Celzia

Aljaška
Aljaška Zdroj: TASR

Teploty na ostrovoch dosahujú v decembri zvyčajne hodnotu nula.

Aljaška je jedným z najsevernejších štátov sveta. Je typická svojím chladným podnebím, snehom a psími záprahmi. Napriek tomu trápia posledné dni Aljašku neprimerane vysoké teploty a prívalové dažde. V meste Kodiak na rovnomennom ostrove namerali na druhý sviatok vianočný (26.12.) až 19,4 stupňa Celzia, čo je decembrový historický rekord. Informáciu priniesol portál Guardian.

Teploty na ostrovoch dosahujú v decembri zvyčajne hodnotu nula. Tohtoročné vianočné počasie tak je výrazne odlišné a to nielen v Kodiaku. Vyše 16 stupňov namerali aj v meste Cold Bay a 10 stupňov Celzia ukázal teplomer v meste Unalaska. V tomto meste zároveň na Štedrý deň namerali 13,3 stupňa Celzia, čo je rekordne najvyššia vianočná teplota v histórii Aljašky.

Klimatológ Rick Thoman označil vysoké teploty za absurdné. Taktiež zdôraznil, že miestnym obyvateľom komplikujú život. Okrem rekordov totiž vysoké teploty spôsobili aj zmeny v množstve zrážok. December býva vo vnútrozemí prevažne mrazivo suchý, napriek tomu sužujú túto oblasť uplynulé dni silné búrky. Podľa Thomana namerali v meste Fairbanks najviac zrážok od roku 1937.

Búrky nie sú pritom len snehové, ale aj daždivé. Ovplyvnili tak dopravu, keďže na napadnutý hustý sneh následne napršalo, čím sa vytvorila súvislá vrstva ľadu. Aljlašské mimisterstvo dopravy varovalo, že sa ľad nedá dobre odstrániť, a preto zostanú cesty niekoľko dní ešte ťažko priechodné a niektoré úseky ciest uzatvorili. Nepriaznivé počasie tiež spôsobilo rozsiahle výpadky elektriny.

Toto absurdné počasie je podľa klimatológa dôkazom klimatických zmien. „Presne takéto zmeny môžeme očakávať v otepľujúcom sa svete,“ povedal. Potvrdzuje to aj štúdia publikovaná minulý mesiac v časopise Nature Communications, ktorá predpokladá, že okolo roku 2060 až 2070 bude arktické podnebie s väčším množstvom zimných dažďov ako snehových búrok.

Dôkazom šialeného počasia je aj očakávaný prepad teplôt. „Cez víkend očakávame vo Fairbanks mráz dosahujúci teplotu mínus 29 stupňov Celzia,“ povedal Thoman.

ALJAŠKA/tvnoviny.sk, vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Aljaška

Dôležité udalosti