Unikátny nález. Grécki potápači objavili vrak talianskej ponorky z druhej svetovej vojny

Grécki potápači objavili vrak talianskej ponorky z druhej svetovej vojny
Zdroj: Reuters

Taliansku ponorku zasiahlo torpédo 5. júla 1941.

Grécki potápači objavili vrak talianskej ponorky, ktorú pred 80 rokmi potopili v čase druhej svetovej sily Spojencov v Egejskom mori. V stredu o tom informovala agentúra Reuters.

Talianska ponorka s názvom Jantina sa plavila z gréckeho ostrova Leros so 48 námorníkmi na palube, keď ju 5. júla 1941 zasiahli torpéda vystrelené z britskej ponorky HMS Torbay.

Jej vrak sa minulý mesiac podarilo objaviť tímu známeho gréckeho potápača Kostasa Thoktaridisa vo vodách Egejského mora – južne od gréckeho ostrova Mykonos – v hĺbke 103 metrov. Vrak ponorky potápači objavili za pomoci podvodného plavidla ROV Super Achilles, pomocou ktorého tiež vykonali detailnú vizuálnu prehliadku potopenej ponorky.

"Námornú históriu môžem smelo prirovnať k hlavolamu. Časť z takéhoto hlavolamu máme práve pred sebou – konfrontácia dvoch (bojových) ponoriek je totiž v námorníctve veľmi zriedkavým javom," uviedol Thoktaridis.

Identitu objavenej ponorky overili na základe záznamov talianskeho úradu námornej histórie, uviedol Thoktaridis. Nejde pritom o prvý objav tohto typu, ktorý tento známy grécky potápač spolu so svojím tímom vykonali. Celkovo sa im podarilo nájsť už štyri vraky potopených ponoriek.

GRÉCKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Grécko

Dôležité udalosti

ONLINE: Raketový útok v Odeskej oblasti. Hlásia najmenej šesť obetí ON-LINE
  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Rusko sa prvýkrát za viac ako sto rokov ocitlo v platobnej neschopnosti. Moskva peniaze má, Západ…

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.