Po 50 rokoch končí kráľovná českej dychovej hudby

Po 50 rokoch končí legendárna kapela Moravanka, ktorá odohrala svoj posledný vianočný koncert
Zdroj: moravanka.eu

Moravanka odohrala svoj posledný koncert.

Milovníci dychovej hudby smútia. Po 50 rokov končí legendárna kapela Moravanka. Koniec ohlásil zakladateľ kapely, ktorý s ňou odohral posledné koncerty. Informáciu priniesol portál tn.nova.cz.

„Tohtoročné vianočné koncerty sú skutočne posledné koncerty Moravanky Jana Slabáka a snáď budú aj dôstojnou bodkou po 50 rokov trvajúcej existencii kapely. Moravanka je ako moje dieťa, ktoré som miloval a ako to už býva, prežili sme nielen roky veľkej slávy, ale aj problémy a sklamania,“ uviedol na margo konca kapely jej zakladateľ Ján Slabák ešte pred Vianocami.

V stredu 29. decembra tak v Lomnici na Brěnsku odohrala kapela Moravanka svoj posledný koncert.

Ján Slabák bol kapelník a trubkár, ktorý v roku 1971 presvedčil jedenásť profesionálnych hudobníkov, aby s ním založili dychovú kapelu. Vznikla tak Moravanka Jána Slabáka, ktorej repertoár vychádzal predovšetkým z moravského folklóru a Slováckeho folklóru všeobecne.

„Hovorí sa, že v najlepšom je treba prestať, a ten okamžik práve nastal,“ povedal Slabák. Na koncertovanie mu už podľa vlastných slov dochádzali sily.

Počas svojej existencie vydala kapela 70 albumov a odohrala stovky koncertov v rodnom Česku, Slovensku aj v zahraničí. Jej členovia totiž vystupovali v Európe, Spojených štátoch aj v Kanade. Ich úspech sa odrazil aj získaním piatich zlatých a jednej diamantovej dosky.

„Počas polstoročia vydala Moravanka množstvo kaziet, CD a DVD nosičov. Aj preto verím, že prostredníctvom nich si nás uchováte vo svojich srdciach a spomienkach. Veľké poďakovanie patrí mojim milovaným kolegom a kamarátom muzikantom a spevákom za ich výkony, ktorými udržali pomyselnú profesionálnu latku aj po toľkých rokoch na vysokej úrovni,“ dodal zakladateľ.

ČESKO/tvnoviny.sk, vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kapela

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.