VIDEO: Turisti nakrútili veľkú raritu. Medveď grizly sa pridal k loviacim vlkom a ukradol im korisť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/HTurner

V prírode sa takéto správanie označuje ako kleptoparazitizmus.

Návštevníci Yellowstonského národného parku boli svedkami unikátneho incidentu. Medveď grizly sa pridal k vlkom, ktoré boli na love losov, aby im na konci ukradol korisť.

Video, ktoré vzniklo v polovici októbra, ukazuje lov vlčej svorky v severnej časti parku. Jednej skupinke vlkov sa nakoniec podarí strhnúť samicu losa, no vtedy sa na scéne objaví medveď a korisť si privlastní. V prírode sa takéto správanie označuje ako kleptoparazitizmus.

Tento prípad je podľa správcov parku nezvyčajný najmä tým, že medveď sa pridal k lovu. Udržať tempo s vlkmi, ktorí sú mimoriadne vytrvalí prenasledovatelia, je pre niekoľko stoviek kilogramov vážiacu šelmu neľahká úloha, píše portál The Guardian.

Kleptoparazitizmus je parazitovanie formou kradnutia koristi alebo stavebného materiálu. Rozlišuje sa kleptoparazitizmus intradruhový (medzi zástupcami rovnakého druhu) a interdruhový (medzi zástupcami rôznych druhov). Zrejme najznámejším zvieraťom, ktorý sa živí takýmto spôsobom, je hyena škvrnitá.

„Z pohľadu medveďa to vyžaduje obrovské množstvo energie, no keď sa mu podarí ukradnúť korisť, odmena je veľká,“ uviedol hovorca parku a dodal: „Telo čerstvo zabitého losa obsahuje tuky a proteíny, ktoré sú pre grizlyho veľmi dôležité počas hibernácie. Tento konkrétny medveď si zrejme povedal, že keď bude vlkov sledovať už od rána, mohol by sa dostať ku vysoko kalorickej potrave.“

Vlky museli počkať, kým sa nažerie medveď. Je to pre nich jednoduchšie, ako pokračovať v love. Väčšie a silnejšie medvede dokážu zahnať aj veľké svorky, no niekedy sa stane, že sa o korisť pobijú. Ukazuje to napríklad ďalšie video, v ktorom sa medveď bráni pred dobiedzajúcimi vlkmi.

Vlk šedý aj medveď grizly boli v z Yellowstonskom národnom parku na pokraji vyhynutia, po zvýšenej ochrane ale ich počty začali rásť. V súčasnosti v parku žije 123 vlkov šedých a 150 medveďov grizly. Zatiaľ čo pre vlky sú losy hlavnou potravou, medvede si radi pochutnajú aj na riečnych rybách.

Minute Out In It - A Grizzly Bear Steals a Wolf Kill

On the morning of October 21, 2021 visitors watching wildlife in Yellowstone’s northern range were amazed when they saw an adult grizzly bear seemingly hunting elk with the Junction Butte wolf pack. Wolves and bears typically compete with one another for prey, so why might this be happening? Typically, wolves will yield to incoming bears. Since hunting is dangerous and often unsuccessful, it’s better for wolves to wait their turn at a carcass that has been usurped by a bear than it is for them to continue hunting (Tallian et al. 2017). From the bear’s perspective, it takes a lot of energy to follow a wolf pack around, but the reward is high if it successfully takes over a carcass. A fresh elk carcass is a wonderful source of fat and protein for a grizzly bear preparing for hibernation. This bear seems to have figured out that following the wolves in the morning will increase its chances of encountering a high-calorie meal. (NPS / Maddy Jackson)

Uverejnil používateľ Yellowstone National Park Streda 15. decembra 2021

YELLOWSTONE/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Yellowstone

Dôležité udalosti