Omikron paralyzuje život. V niektorých britských mestách sa dnes izolujú takmer všetci

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Alberto Pezzali

Aj tí, čo nemali pozitívny test.

V krajinách, v ktorých omikron dominuje, spôsobuje problémy. Paradoxne nie v nemocniciach, kde počet pacientov zďaleka nie je taký ako pri delte, ale na pracoviskách. V karanténe je v Británii momentálne skoro štvrtina všetkých zamestnancov.

Keďže omikron sa šíri veľmi rýchlo, v niektorých britských mestách sa momentálne izolujú takmer všetci. Aj tí, čo nemali pozitívny test, mali zaručene v posledných dňoch aspoň kontakt s infikovaným. A tak sú doma a nemôžu ísť do práce.

Železnice rušia niektoré linky. Takýto výpadok personálu si vedenie nepamätá. Podobne sú na tom aj nemocnice, kde chýbalo medzi sviatkami 75-tisíc zdravotníkov.

„Ak sa situácia ešte viac zhorší, tie problémy budú naozaj veľké. Dúfam, že sa to nestane. Nikto však nevie predpovedať, čo bude,“ konštatoval hovorca Railfuture Bruce Williamson.

Napriek tomu, že nové prípady koronavírusu v Británii lámu rekordy, vláda opatrenia nesprísňuje. Argumentuje tým, že JIS-ky sa neplnia a úmrtia nestúpajú, keďže omikron je miernejší ako delta.

„Dobrá správa je, že 90 percent ľudí nad 50 rokov už dostalo posilňujúcu dávku. Takže majú reálnu ochranu pred vážnym priebehom ochorenia a pred hospitalizáciou. Keď sa pozrieme na všetky dáta, nevyplýva z nich, že by sme mali sprísňovať nejaké opatrenia,“ zdôraznil minister školstva Nadhim Zahawi.

Zdroj: Christoph Soeder/dpa via AP

Už počas šírenia delty si Briti vyskúšali, aké to je, keď v rôznych odvetviach chýbajú zamestnanci. Zdravotníkov zastupovala armáda. Smetiarov nahradili zamestnanci radnice a do škôl povolali učiteľky dôchodkyne.

Čosi podobné teraz hrozí aj vo Francúzsku, kde sa tomu snažia vyhnúť skracovaním karanténnych lehôt. Zamestnanec, ktorý sa infikuje COVID-om, sa môže do práce vrátiť už po piatich dňoch, ak mu vyšiel negatívny test.

Vláda tvrdí, že je to zodpovedný krok. „Musíme si uvedomiť, že ak nebude fungovať spoločnosť, nebude fungovať ani zdravotníctvo,“ povedal francúzsky rezortný šéf Olivier Véran.

Karanténu pre pozitívne testovaných skracujú zo štandardných desiatich dní aj ďalšie štáty Únie, ktoré sa chcú vyhnúť problémom - v Írsku, Portugalsku či Španielsku je už len sedemdňová.

O zmene dokonca uvažujú aj Nemci, ktorí ju majú v súčasnosti najdlhšiu zo všetkých - pozitívne testovaní sa musia izolovať celých 14 dní, a to aj tí trikrát zaočkovaní. Tamojší odborníci varujú, že keď sa začne šíriť omikron, krajinu by tieto pravidlá mohli paralyzovať.

Tému spracovala Alžbeta Garaiová Maťašovská.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

LONDÝN, PARÍŽ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká británia

Dôležité udalosti