Scéna ako z filmu. Husky 13 hodín vlastným telom zohrieval zraneného horolezca

Husky 13 hodín vlastným telom zohrieval zraneného horolezca
Zdroj: Facebook / HGSS

Jeho vytrvalosť mu pravdepodobne zachránila život.

Ďalší dôkaz, že pes nie je „len“ zviera, ale najlepších priateľom človeka. Na Nový rok sa v chorvátskom pohorí Velebit pri výstupe zranil horolezec, zlomil si nohu a nemohol vo turistike pokračovať. V mrazivom počasí tak k nemu zišiel husky s menom North a zahrieval ho vlastným telom. Neopustil ho ani keď ho záchranári už prepravovali do údolia. Jedinečný príbeh zverejnil srbská verzia portálu BBC.

„Priateľstvo a láska medzi človekom a psom nemá hraníc,“ týmito slovami opísala chorvátska horská služba fotografiu horolezca so psom.

Traja turisti sa so psom vybrali v prvý deň roku na Vaganski vrch v pohorí Velebit. „Jednému z nich sa šmyklo a spadol o 150 metrov nižšie. Pri páde narazil nohou o kmeň a v niekoľkých miestach si zlomil nohu,“ opísal pád pre BBC Josip Granic, riaditeľ chorvátskej horskej záchrannej služby. Northovi sa k zranenému podarilo dostať a okamžite sa k nemu privinul. Jeho dvaja kamaráti sa však k nemu nedostali pre nebezpečné ľadové plochy, na ktorých sa šmýkalo, a tak aspoň privolali pomoc.

„Išlo o neuveriteľnú záchranu. Pes zohrieval vlastným telom muža na snehu päť a pol hodiny a ďalších sedem a pol hodiny počas jeho záchrany a spúšťania na nosítkach z hory. Jednoducho sa od neho nechcel vzdialiť,“ povedal Granic. Husky sa od zraneného postavil a vzdialil až keď ho naložili do sanitky.

„Horolezec nie je v ohrození života, jeho zranenia si však vyžiadali operáciu. Podľa lekárov sa má dobre,“ dodal riaditeľ. V poriadku je aj North, ktorý to celé zvládol bez ujmy na zdraví.

Prijateljstvo i ljubav između čovjeka i psa ne poznaju granice. Spletom nesretnih okolnosti jučer popodne otklizali su...

Uverejnil používateľ HGSS - Hrvatska Gorska Služba Spašavanja Nedeľa 2. januára 2022

CHORVÁTSKO/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Husky

Dôležité udalosti