Kazašský prezident dovolil bezpečnostným zložkám, aby do "teroristov" bez varovania strieľali ostrými

Na archívnej snímke z decembra 2021 kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.
Zdroj: TASR/AP

Na najväčšie kazašské mesto Alma-Ata podľa Tokajeva zaútočilo "20.000 banditov", ktorí mali "jasný plán útoku".

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v piatok oznámil, že bezpečnostným zložkám dovolil, aby do "teroristov" bez varovania strieľali ostrými nábojmi. Informovala o tom agentúra AP.

Tokajev počas svojho prejavu odvysielaného televíznymi stanicami opäť obvinil "teroristov" a "militantov" z rozsiahlych nepokojov, ktoré v krajine vypukli v reakcii na zvýšenie cien pohonných látok.

"Tí, ktorí sa nevzdajú, budú zlikvidovaní," povedal Tokajev s tým, že bezpečnostným zložkám dovolil zabíjať.

"Zo zahraničia sa ozývajú výzvy na rokovania a mierové riešenie. Sú to nezmysly. Ako môžeme rokovať so zločincami, s vrahmi? Máme dočinenia s ozbrojenými a vycvičenými banditmi... takže ich treba zlikvidovať," povedal Tokajev v rámci svojho tretieho verejného prejavu v uplynulom týždni, píše agentúra AFP.

Na najväčšie kazašské mesto Alma-Ata podľa Tokajeva zaútočilo "20.000 banditov", ktorí mali "jasný plán útoku". Kazašský prezident poďakoval vedúcim predstaviteľom Ruska, Číny a Turecka za ich podporu, pričom "osobitne poďakoval" ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi za vyslanie vojenských jednotiek s cieľom potlačiť nepokoje.

Počas "špeciálnych operácií" bezpečnostných síl bolo v Kazachstane zadržaných približne 3000 ľudí, 26 osôb označovaných úradmi za "zločincov" bolo "zlikvidovaných" a ďalších 18 ich bolo zranených, informovala predtým v piatok tlačová služba kazašského ministerstva vnútra. Podľa ministerstva pri zásahoch proti demonštrantom zahynulo 18 príslušníkov bezpečnostných zložiek a 748 ich bolo zranených.

Situácia v Kazachstane sa vyhrotila 2. januára, keď sa v Žanaozene na západe krajiny začali zhromaždenia proti prudkému zvýšeniu cien skvapalneného plynu. Tie potom prerástli do masívnych protestov po celej krajine s ekonomickými a politickými požiadavkami. V dňoch 4. a 5. januára došlo v Alma-Ate k potýčkam demonštrantov s bezpečnostnými silami, ktoré si vyžiadali obete na životoch a zranených. V stredu bola odvolaná vláda. V krajine platí výnimočný stav.


NUR SULTAN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nepokoje

Dôležité udalosti