Česi a Slováci ťahajú za jeden koniec, Poliaci a Maďari sa vzdaľujú

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní V4 v Budapešti.
Zdroj: TASR - Ladislav Vallach

Magazín Politico píše o nezhodách v rámci Vyšehradskej štvorky.

Česká republika a Slovensko sa priblížili k hlavnému prúdu Európskej únie, Maďarsko a Poľsko však idú opačným smerom. Napísal to v piatok spravodajský portál Politico.

Tieto štyri krajiny sú od roku 1991 členmi zoskupenia Vyšehradská štvorka, pripomína Politico. Toto zoskupenie známe ako V4 sa však podľa tohto magazínu mení na V2+2.

Príčinou sú podľa Politica narastajúce nezhody medzi Poľskom a Maďarskom na jednej strane a ČR a Slovenskom na strane druhej.

Poľsko a Maďarsko podľa portálu upúšťajú od opatrení, ktoré sú súčasťou liberálnej demokracie. Na Slovensku a v ČR sa nedávno zmenila vláda, čím sa obe tieto krajiny priblížili k "hlavnému prúdu EÚ", konštatuje Politico.

Portál pripomína záležitosti z oblasti dopravy a jadrovej energie, postoje jednotlivých krajín voči Rusku a Číne, fondy EÚ a zásady právneho štátu, či spor medzi ČR a Poľskom v súvislosti s baňou Turów.

Eugenius Smolar z varšavského Centra pre medzinárodné vzťahy (CSM) pre Politico povedal, že medzi krajinami V4 narastajú rozdiely v oblasti kultúry a politiky. "Sú tu spoločné témy, akákoľvek láska je však dávno preč," povedal.

Politico pripomína i vyjadrenie českého ministra pre európske záležitosti Mikuláša Beka, ktorý v rozhovore pre český denník Hospodárske noviny povedal, že Poľsko a Maďarsko sú vo vážnom spore so zvyškom EÚ a Česká republika a Slovensko nehrajú podľa rovnakých nôt.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti