Zverejnili príčinu tragického požiaru v Bronxe. O život prišlo 19 ľudí vrátane deviatich detí

Požiar v Bronxe.
Zdroj: TASR/AP Photo/Jeenah Moon

Starosta New Yorku potvrdil ďalších 63 zranených, 13 z nich je v kritickom stave.

Najmenej 19 ľudí vrátane deviatich detí zahynulo a desiatky ďalších utrpeli zranenia pri požiari, ktorý v nedeľu zachvátil výškový bytový dom v americkom New Yorku. Najhorší požiar v meste za tri desaťročia vznikol v dôsledku poruchy elektrického ohrievača, oznámili miestni hasiči. Informácie priniesli agentúry AP a AFP.

Požiar vypukol v spodnej časti 19-podlažného bytového domu Twin Park v mestskej časti Bronx hodinu pred poludním miestneho času. Newyorský hasičský zbor uviedol, že na mieste zasahovalo okolo 200 jeho príslušníkov.

Starosta New Yorku Eric Adams pre televíziu CNN povedal, že okrem 19 mŕtvych dosiaľ potvrdili 63 zranených. Trinásť z nich bolo v nemocniciach kritickom stave. Väčšina zranených sa nadýchala dymu.

Zdroj: AP Photo/Yuki Iwamura

V prevažne robotníckej štvrti býva mnoho prisťahovalcov a Adams uviedol, že "mnohí" z obyvateľov tejto budovy sú moslimovia, ktorí sa prisťahovali do New Yorku z Gambie, píše AFP.

Podľa hasičov oheň vznikol v spálni mezonetového bytu na druhom a treťom podlaží. Dvere tohto bytu našli otvorené, čo umožnilo rýchle rozšírenie hustého dymu do vyšších poschodí.
"Našli sme obete na každom poschodí, na schodoch a vynášali sme ich von v stave zastavenia srdca alebo dýchania," povedal novinárom veliteľ hasičského zboru Daniel Nigro.

„Naposledy sme mali straty na životoch, ktoré môžu byť takéto strašné, pri požiari pred vyše 30 rokmi, tiež tu v Bronxe,“" dodal Nigro. Zmieňoval sa o požiari v nočnom klube Happy Land, ktorý si v roku 1990 vyžiadal 87 životov a ktorý spôsobilo podpaľačstvo.

Nedeľňajšia tragédia v New Yorku sa odohrala len štyri dni po tom, ako si požiar bytového domu vo Filadelfii vyžiadal 12 životov vrátane ôsmich detí. Je tiež najsmrtiacejším požiarom v obytnej budove v USA od roku 2017, keď 13 ľudí zomrelo v bytovom dome tiež v Bronxe po tom, ako sa tam trojročný chlapec hral so sporákom.

Pozrite si video z požiaru:NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme New York

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.