V Británii objavili kostru najväčšieho „morského draka“. Iba samotná lebka váži tonu

Veľkosť kostry morského draka v porovnaní s dospelým mužom.
Zdroj: Profimedia.sk

Predátor dostal pre svoje obrovské oči a ostré zuby prezývku morský drak. Tvarom tela však najviac pripomína delfína.

Britskí paleontológovia jasajú. Dôvodom je objav najväčšej a takmer kompletnej kostry prehistorického predátora -ichtyosaura. Približne 180 miliónov rokov starú kostru s dĺžkou 10 metrov našli vo februári 2021 v oblasti Rutlandského vodného rezervoára, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Leicester.

Okamžite po odkrytí iba malej časti pozostatkov si paleontológovia uvedomili, že ide o najväčšiu kostru ichtyosaura nájdenú na území Británie. Iba samotná lebka mala hmotnosť okolo tony.

Zdroj: Profimedia.sk

Ichtyosaurus mal špicatú zužujúcu sa hlavu s množstvom ostrých zubov a krátkym krkom. Nozdry mal umiestnené blízko očníc. Namiesto párov nôh mal vždy po stranách tela dve krátke plutvy a s ďalšou dorzálnou plutvou na chrbte. Štúdiom pigmentov zo zachovaných zvyškov jeho kože sa zistilo, že bol hnedastej alebo tmavozelenej farby.

Ichtyosaury žili v období spodnej jury. Prvýkrát sa na našej planéte objavili asi pred 250 miliónmi rokov a vyhynuli pred 90 miliónmi rokov. Kostra úplne najväčšieho jedinca, ktorú objavili, mala na dĺžku až 25 metrov. Tento morský plaz dostal pre svoje obrovské oči a ostré zuby prezývku morský drak. Tvarom tela však najviac pripomína delfína.

Jeho fosílne pozostatky boli objavené na území dnešného Belgicka, Veľkej Británie, Nemecka a Švajčiarska,Za najväčšie nálezisko ichtyosaura sa považuje Holzmaden (obec Badensku-Württembersku), kde sa našli stovky jeho kostier. Boli tu objavené aj kostry ešte nenarodených mláďat a napríklad aj vzácne odtlačky obrysu tela.

LEICESTER/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Paleontológia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.