Dva roky bojoval o vytúženú eutanáziu. Muž trpel závažným ochorením

Victor Escobar.
Zdroj: Profimedia.sk

Podľa vyjadrení právnika bojoval aj za iných.

Eutanázia stále patrí medzi kontroverzné témy, ktorá vyvoláva veľké diskusie. Jej zástancovia sú presvedčení, že človek má právo odísť, kdežto druhá strana tvrdí, že on sám by nemal rozhodovať o tom kedy sa skončí jeho pozemská púť.

V posledných hodinách prišla táto téma opätovne na pretras po prípade, ktorý sa v piatok (7. 1.) odohral v Kolumbii. Píše o ňom Reuters.

Victor Escobar podstúpil eutanáziu, hoci netrpel smrteľným ochorením. Ako uviedol právnik Luis Giraldo, 60-ročný Escobar bojoval nielen za seba, ale aj za ďalších pacientov, ktorí bojujú s chronickými degeneratívnymi ochoreniami.

„Dosiahli sme cieľ, aby pacienti ako ja, ktorí nie sú nevyliečiteľní, ale degeneratívni, vyhrali túto bitku. Tá otvára dvere ďalším pacientom, ktorí prídu po mne a ktorí si želajú dôstojnú smrť,“ uviedol v odkaze vo videu Escobar.

Zdroj: Profimedia.sk

Escobar trpel konečným štádiom chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ako aj ďalšími ochoreniami. Tie výrazne znižovali kvalitu jeho života. „Nehovorím zbohom, len vidíme sa neskôr,“ povedal Escobar.

Ten bojoval za právo dobrovoľne zomrieť dva roky. Proti boli nemocnice aj súdy, ktoré mu to odopierali.

Minulý rok však tamojší ústavný súd napokon uznal, že právo na eutanáziu by sa malo týkať aj osôb, u ktorých je možnosť vyliečenia sa.

Kolumbijský ústavný súd zrušil tresty za eutanáziu vykonanú za určitých okolností v roku 1997. Regulácia procedúry bola nariadená v roku 2014.

Po týchto zmenách podstúpila eutanáziu prvá osoba trpiaca smrteľným ochorením v roku 2015. Od toho roku do 15. októbra 2021 podstúpilo legálne eutanáziu v Kolumbii 178 ľudí.


BOGOTA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Eutanázia

Dôležité udalosti