Zverejnili rebríček krajín podľa sily pasu. Slovensko je stále medzi elitou a mierne si polepšilo

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Sergey Shik

Zatiaľ čo v roku 2006 mohol jednotlivec vycestovať bez víz v priemere do 57 krajín, v súčasnosti je to takmer dvojnásobok.

Britská poradenská firma Henley & Partners vydala svoj každoročný rebríček najsilnejších pasov na svete, tzv. Henley Passport Index. Silu cestovného dokladu pritom určuje, do koľkých krajín a teritórií sa s ním jeho majiteľ dostane bez víz, informuje portál CNN

Najsilnejšie cestovné doklady majú už tradične ázijské a západoeurópske krajiny. Na vrchole rebríčka sa už po piatykrát v rade umiestnilo Japonsko, no tentoraz sa na tento ostrovný štát dotiahol SIngapur, ktorý bol ešte vlani druhý. Obyvateľom týchto krajín dovoľuje pas vycestovať až do 192 štátov sveta bez toho, aby si museli vybavovať cestovné víza.

Na 2. mieste (190 destinácií) skončilo Nemecko a Južná Kórea a prvú trojku uzatvára štvorica Fínsko, Taliansko, Luxembursko a Španielsko (189 destinácií).

Zdroj: TVNOVINY.sk

Do elitnej desiatky sa dostalo aj slovenský pas, ktorý si medziročne polepšil o jednu priečku a spolu s cestovným dokladom Litvy im patrí 9. priečka. Spomedzi krajín, ktoré susedia so Slovenskom, sa najlepšie umiestnilo Rakúsko. O jiečo lepšie na tom je aj Česko (7. miesto) a Poľsko s Maďarskom (8. miesto).

Úplne najslabší pas má v súčasbnosti Afganista, v ktorom sa moci chopil Taliban. Obyvatelia tejto krajiny môžu bez víz vycestovať iba do 26 štátov a teritórií.

Sloboda cestovania sa dlhodobo zlepšuje. Zatiaľ čo v roku 2006, keď vznikla prvá edícia indexu, mohol jednotlivec vycestovať bez víz v priemer do 57 krajín, v súčasnosti je toto číslo takmer dvojnásobné (107 krajín). 

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček

Dôležité udalosti