Slovenský diplomat na stránkach zahraničných médií: Maroš Šefčovič bol doslova na tenkom ľade

Maroš Šefčovič sa pošmykol pred britskou ministerkou zahraničia
Maroš Šefčovič sa pošmykol pred britskou ministerkou zahraničia Zdroj: Profimedia

Rozhovory o brexite predchádzali malým incidentom na zamrznutých schodoch.

Veľký Británia a Európska únia opäť začali rokovania o severoírskom protokole. Na stretnutie s britskou ministerkou zahraničných vecí a hlavnou vyjednávačkou Spojeného kráľovstva prišiel slovenský diplomat a zároveň podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Pred samotnými rozhovormi doslova stál na tenkom ľade. Pošmykol sa na zamrznutých schodoch pred sídlom Chevening House v juhovýchodnom Anglicku a vyľakal tak Liz Trussovú. Dostal sa tak na stránky zahraničných médií ako Daily Mail, Standart, Independent či Irishpost.

Maroš Šefčovič stratil rovnováhu, ale rýchlo sa spamätal a nakoniec to všetci ustáli s úsmevom na tvári. Novinári tento incident nenechali nepovšimnutý a fotografie aj video zverejnili.

Priebeh rozhovorov

Ministerka Trussová je za to, aby Veľká Británia a EÚ opätovne vybudovali dobré vzťahy. Vyzvala na pragmatický prístup k riešeniu problémov.

„Ako spoluveriaci v slobodu a demokraciu by sme mali byť schopní dosiahnuť dohodu, ktorá bude prínosom pre Severné Írsko a umožní nám naplno využiť potenciál nášho vzťahu,“ vyjadrila sa. Šefčovič chce podľa svojich slov „stabilitu“ a „predvídateľnosť“ pre Severné Írsko.

Pozadie protokolu

Na základe dohody dosiahnutej pred odchodom Británie z EÚ Severné Írsko zostalo súčasťou jednotného trhu Únie s tovarmi, čo zastrešuje takzvaný severoírsky protokol. Cieľom je zachovať otvorené hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Vytvorilo to však nové colnice pre tovary prichádzajúce do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva, uvádza agentúra TASR.

Vznikla tak byrokracia a problémy so subdodávkami pre niektoré firmy. Rozhnevalo to tiež severoírskych unionistov, podľa ktorých kontroly podkopávajú rolu Severného Írska v Spojenom kráľovstve a destabilizujú krehkú politickú rovnováhu pre mier v regióne.

Spojené kráľovstvo sa snaží o zásadné zmeny protokolu a pohrozilo, že ak nenájdu riešenie, použije klauzulu pre mimoriadne prípady na pozastavenie častí právne záväznej dohody o brexite. To by vyvolalo odvetu EÚ a mohlo by vyústiť do obchodnej vojny medzi Spojeným kráľovstvom a euroblokom.

LONDÝN/Jana Habarová, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Maroš Šefčovič

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.