Nosenie rúška vnímame aj pozitívne. Štúdia ukázala, že sme s ním atraktívnejší pre opačné pohlavie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Od vypuknutia pandémie koronavírusu sme si na ich nosenie zvykli.

Pandémia koronavírusu nás prinútila chrániť sa nosením rúšok či respirátorov. Aj keď prvé mesiace s nimi boli pre väčšinu ľudí nepríjemné, zvykli sme si na to. Nová štúdia vedcov dokonca dokazuje, že dnes nám nosenie rúška pomáha aj v súkromnej oblasti. Ľudia s „maskou“ na tvári sú považovaní za atraktívnejších pre opačné pohlavie, ako keď im tvár nič neskrýva, píše Daily Mail.

Štúdiu zverejnila Cardiffská univerzita vo Veľkej Británii. Vedci sledovali desiatky mužov a žien od februára 2021. Štúdia spočívala napríklad aj v tom, že si vybrané osoby vyberali z dvoch fotografií opačného pohlavia, ktorá sa im zdá byť krajšia. Na prvej snímke bola osoba s rúškom a na druhej bez neho.

Výsledky štúdie ukázali, že dobrovoľníkom sa zdali ľudia na fotografii atraktívnejší s rúškom na tvári. Psychológ Michael Lewis uviedol, že naše priority sa od vypuknutia pandémie zmenili. Masky na tvári boli totiž pred pandémiou menej atraktívne.

„Naša štúdia naznačuje, že tváre sa považujú za atraktívnejšie, keď sú zakryté hlavne lekárskymi modrými maskami. Môže to byť preto, lebo sme zvyknutí na to, že ich nosia zdravotníci a spájame si ich s lekárskymi profesiami. V čase, keď sa cítime zraniteľní, nás môže nosenie lekárskych rúšok upokojiť, a tak sa cítime voči jeho nositeľovi pozitívnejšie,“ dodal Lewis.

Nosenie rúšok zároveň upriamilo našu pozornosť na oči, čo je aj jeden z dôvodov, prečo rúška zvyšujú atraktivitu. Rovnako to vnímajú ženy aj muži.

LONDÝN/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti