Talianski policajti protestujú: Nechcú nosiť ružové respirátory

Taliansky policajt s farebným respirátorom
Taliansky policajt s farebným respirátorom Zdroj: Profimedia

Kazí im to vraj imidž.

Talianske policajné odbory sa vyslovili proti tomu, aby príslušníkom polície v rámci protipandemických opatrení prideľovali ochranné respirátory ružovej farby. Upozornili, že sa nehodia k ich uniformám a hrozí poškodenie imidžu inštitúcie, informovala v piatok agentúra AFP.

V liste adresovanom šéfovi talianskej polície, ktorý zverejnili vo štvrtok na internete, riaditeľ odborovej organizácie SAP Stefano Paoloni vyzval na kroky proti mätúcemu výberu farby ochranných respirátorov FFP2.

Podľa Paoloniho musia policajní riaditelia zachovať dekórum svojich príslušníkov a zabezpečiť, aby im nebolo nariadené vykonávať inštitucionálnu činnosť s ochrannými pomôckami vo farbe, ktorá je pre uniformu výstredná a predstavuje riziko poškodenia imidžu inštitúcie.

Vhodnými farbami pre respirátory by boli napríklad biela, modrá alebo čierna – hodili by sa k prevažne modrým uniformám talianskych policajtov.

V sprievodnej poznámke, ktorú citovali talianske médiá, odborári uviedli, že s ružovou nemajú žiadny konkrétny problém, no pre uniformy dôstojníkov platia určité pravidlá.

Námestníčka talianskeho ministra pre infraštruktúru Teresa Bellanova na sociálnej sieti Twitter uviedla, že na nosení farebných respirátorov nie je nič nedôstojné. „Rešpekt pred uniformami nevychádza z farieb, ale zo správy a spôsobu práce mužov a žien, ktorí ich nosia," dodala.

Odborová organizácia SAP má zhruba 20 000 členov, zastupuje teda jedného z piatich talianskych policajtov. Organizácia uviedla, že ružové respirátory boli pridelené niekoľkým policajným oddielom na severe Talianska a na Sicílii.

RÍM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti