VIDEO: Výbuch sopky pri ostrove Tonga cítili po celom svete, zaznamenali ho aj na Slovensku

Satelitná snímka erupcia podmorského vulkánu na tichomorskom ostrovnom štáte Tonga.
Satelitná snímka erupcia podmorského vulkánu na tichomorskom ostrovnom štáte Tonga. Zdroj: TASR/Japan Meteorology Agency via AP

Dlhú, hlučnú erupciu sopky zachytili dramatické satelitné zábery - bolo vidieť, ako vulkán chrlí do vzduchu dym a popol.

Obrovský výbuch podmorskej sopky v sobotu pri pobreží ostrovného štátu Tonga bol taký silný, že ho zaznamenali po celom svete a vyvolal prívalovú vlnu cunami, ktorá zaplavila tichomorské pobrežia od Japonska až po Spojené štáty. V nedeľu to oznámili vedci, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

Slovenská facebooková stránka Meteo Východ uviedla, že ku krátkemu zvýšeniu tlaku vzduchu došlo v súvislosti s výbuchom sopky aj na Slovensku. Zachytili to viaceré stanice, ako napríklad Giraltovce.

Výbuch a tlaková vlna sopky na Tonge bol taký silný, že mal globálny vplyv. Nakrátko sa tlaková vlna pripísala k...

Uverejnil používateľ Meteo Východ Sobota 15. januára 2022

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai leží približne 65 kilometrov severne od hlavného mesta Tongy Nuku'alofa.

Dlhú, hlučnú erupciu sopky zachytili dramatické satelitné zábery - bolo vidieť, ako vulkán chrlí do vzduchu dym a popol. Hromový rachot bolo počuť aj na Aljaške vzdialenej takmer 10.000 kilometrov.

Mohutná podvodná erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, ktorá leží v oblasti ostrovného štátu Tonga v južnej časti Tichého oceánu zachytená satelitom DonP/NOAA

Uverejnil používateľ Severe Weather Slovakia o.z. Sobota 15. januára 2022

Americká geologická služba USGS hlásila, že sobotňajší výbuch sopky sa rovnal zemetraseniu s magnitúdou 5,8 pri nulovej hĺbke.

Celkový rozsah škôd v tichomorskom štáte Tonga však nebol v nedeľu jasný, pretože komunikačné linky boli prerušené.

Pobrežie tonžského hlavného mesta Nuku'alofa zaplavila vlna cunami vysoká 1,2 metra a miestni obyvatelia ušli na vyššie položené miesta. Zanechali za sebou zatopené domy, niektoré už aj poškodené, a z oblohy padali malé kamene a popol. Z paláca neďaleko pobrežia evakuovali aj tonžského kráľa Tupoua VI.

https://www.youtube.com/watch?v=qc8cLF8ZDPg


Novozélandský vedec Marco Brenna z fakulty geológie na Univerzite Otago opísal vplyv výbuchu ako "pomerne mierny", ale podľa jeho slov nemožno vylúčiť, že bude nasledovať oveľa silnejší výbuch.

Tichomorské pobrežie Japonska zasiahli vlny vysoké približne 1,2 metra, pričom japonský meteorologický úrad varoval, že možno budú nasledovať aj vlny vysoké tri metre.
Na Novom Zélande, vzdialenom od Tongy vyše 2300 kilometrov, muselo ujsť zo severných pobrežných oblastí 120 ľudí. Zničených bolo niekoľko člnov, keď do malého prístavu narazila obrovská vlna.

Obľúbenú pláž Bondi v austrálskom meste Sydney tiež nakrátko preventívne evakuovali. V Kalifornii v meste Santa Cruz boli vodou zaliate pobrežné ulice a úrady museli prerušiť premávku.

Meteorologická služba na Aljaške a Aljašské vulkanologické observatórium hlásili, že erupciu zaznamenali aj v mestách Anchorage a Fairbanks, vzdialených "6000 míľ od sopky" (okolo 9700 kilometrov).

Meteorologická stanica na polostrove Fife na východe Škótska v tvíte uviedla, že je "jednoducho neuveriteľné čo len pomyslenie na tú silu (erupcie), ktorá vyslala šokovú vlnu po celom svete".

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai je známa nestálosťou a výbušnosťou. V roku 2015 napríklad vychrlila do vzduchu toľko veľkých kameňov a popola, že keď sa usadili, vznikol nový ostrov dlhý dva kilometre, široký kilometer a vysoký 100 metrov.

Výbuch sopky spôsobil v hlavnom meste "značné škody"

Hlavné mesto Tongy Nuku'alofa utrpelo pri cunami po silnom výbuchu sopky "značné" materiálne škody, ale zatiaľ neboli hlásení žiadni mŕtvi ani zranení, povedala v nedeľu novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

"Cunami mali značný dopad na pobrežie na severnej strane mesta Nuku'alofa, na breh vyplavilo člny aj veľké balvany," opísala situáciu Ardernová. Doplnila, že jej vláde sa podarilo skontaktovať s novozélandským veľvyslanectvom v tonžskej metropole, hoci predtým boli komunikačné linky s ostrovom prerušené.

Spojené štáty si po silnej erupcii sopky robia "veľké starosti" o ľudí na Tonge, napísal v sobotu na Twitteri americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a prisľúbil ostrovnému národu, susedovi USA v Tichomorí, pomoc.

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai leží približne 65 kilometrov severne od hlavného mesta Tongy Nuku'alofa.

NUKU'ALOFA/TASR, ml

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti