VIDEO: Desivá krása výbuchu sopky Hunga Tonga. Dym vystúpal až do 20 kilometrovej výšky

Výbuch  podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunag Ha´apai.
Zdroj: Reuters

Na satelitných záberoch vidieť, že výbuch výrazne zmenil tvar sopky. Stredná časť sa úplne zrútila do mora.

Mohutná explózia podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunag Ha´apai spôsobila na súostroví Tonga rozsiahle škody. Výbuch si na súostroví nevyžiadal ľudské obete, no dvaja ľudia zrejme zahynuli na pláži v Peru, ktorú zaplavila vlna tsunami.

Obyvatelia súostrovia opísali Tongu po erupcii ako mesačnú krajinu, pretože ju pokryla hrubá vrstva šedého sopečného popola. Ten navyše kontaminoval vodu, takže je v ostrovnom štáte stále nedostatok pitnej vody, uviedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Piť sa môže iba balená voda a obyvatelia musia kvôli popolu nosiť rúška. Vlna tsunami s výškou 1,2 metra zničila obchody na plážach a odplavila lode.

Novozélandské ministerstvo obrany na základe komunikácie s veľvyslanectvom Nového Zélandu v Nuku'alofe informovalo, že ostrovnému štátu sa už podarilo obnoviť dodávky energiu v mnohých častiach hlavného mesta.

Ostrovy sú aktuálne takmer bez spojenia s okolitým svetom, keďže zemetrasenie a cunami zrejme poškodili dôležitý podmorský komunikačný kábel. Nateraz je možná len komunikácia satelitnými telefónmi.

Dramatické zábery, ktoré získala agentúra Reuters, ukazujú čierne mračná sopečného popola vybuchujúce uprostred vysokých stĺpov dymu počas piatkovej erupcie.

Zdroj: TASR/Planet Labs PBC via AP

Satelitná snímka sopky po výbuchu

Zdroj: Profimedia.sk

Nezvyčajne vysoké vlny napáchali škody aj na peruánskom pobreží. Úrady dočasne uzavreli až 20 prístavov. Peruánska polícia na Twitteri informovala, že na pláži Naylamp našli dve mŕtve ženy, ktoré sa zrejme utopili v dôsledku tsunami.


SYDNEY/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti