FOTO: Keď sa príroda zahrá na sochára. Zábery z brehov Michiganského jazera sú ako z inej planéty

Pieskové skulptúry na brehu Michiganského jazera.
Zdroj: Twitter/Terri Abbott

Najmenšie mali do 10 centimetrov a tie najvyššie pol metra.

Fotografom žijúcim v okolí Michiganského jazera, sa pošťastilo urobiť unikátne zábery pieskových skulptúr, ktoré vytvorila príroda. Ladné krivky vetrom vymodelovaných stĺpov pôsobia dojmom, ako keby išlo o diela umeleckých sochárov.

Mnohé pripomínajú šachové figúrky. Pri pohľade na niektoré útvary má človek navyše pocit, ako keby neplatili zákony fyziky.

„Keď som ležala na zemi a fotila tieto útvary, pripadala som si ako na inej planéte. Boli zamrznuté a na dotyk pevné. Ostré hrany ešte viac zvýrazňovali jedinečnosť každej sochy,“ uviedla pre portál Live Science fotografka Terri Abbottová, ktorá na pobreží jazera podľa svojich slov také pekne tvarované pieskové útvary ešte nevidela.

Vysvetlenie, ako takéto pieskové stĺpy vznikajú, je pomerne jednoduché. Podmienkou sú mínusové teploty a silný vietor. Skulptúry však dlho nevydržia a cez deň, keď stúpnu teploty, sa zvyknú rozpadnúť.

„Najmenšie mali do 10 centimetrov a tie najvyššie pol metra,“ hovorí fotograf Joshua Nowicki, podľa ktoré sú najnovšie pieskové stĺpy výnimočne veľké.

„Samotný fakt, že existujú tak krátko, ich robí výnimočnými. Musíte byť v správnom čase na správnom mieste,“ dodal fotograf. Všetky jeho fotografie pieskových stĺpov  nájdete TU.

Really happy with how this photo turned out.

Uverejnil používateľ Josh Nowicki Sobota 8. januára 2022

WASHINGTON/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jazero

Dôležité udalosti