Ťažko uveriteľný prípad z Česka: Matka predala syna (6) mužovi, ktorý si z neho robil popolník

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Just dance

Pred sudcu sa postavil päťdesiatnik s extravagantným vzhľadom bohéma.

Krajský súd v Brne sa zaoberá mimoriadne neobvyklým prípadom týraného chlapca. V šiestich rokoch ho matka predala za 100-tisíc korún osamotene žijúcemu mužovi, ktorý s ním podľa presvedčenia štátneho zastupiteľstva zle zaobchádzal, píše portál Novinky.

Chlapcovi to podľa obžaloby spôsobilo nezvratné rany na duši. Mužovi hrozí päťročný trest vo väzení za ohrozovanie výchovy dieťaťa. Chlapec sa momentálne nachádza v opatere svojej biologickej starej mamy.

Kauza sa ťahá od roku 2016, keď ženu za predaj syna a ďalšie drogové delikty potrestal súd 42 mesiacmi odňatia slobody. Kupec vtedy v rozhovoroch pre české médiá tvrdil, že sa chlapca ujal preto, aby mu da šancu na lepší život. To sa však podľa obžaloby nestalo a chlapcov duševný stav sa, naopak, ešte zhoršil.

„Chlapec predtým žil s matkou v azylovom dome. Do 4 a pol roka nemal ani krstné meno. Vedel iba kradnúť a ničiť veci. Teraz chodí na hory a k mori, naučil sa poriadne jesť, chodí do krúžkov,“ tvrdil náhradný otec.

Obžaloba však na základe svojich zistení tvrdí niečo iné. „Obžalovaný nedohliadal na dodržiavanie chlapcovej hygieny a na vytvorení dostatočných návykov, chlapec tak chodil špinavý a zapáchal. Okrem toho mu neposkytoval stravu zodpovedajúcu jeho veku a potrebám, takže mával hlad. V jeho prítomnosti navyše používal vulgárne výrazy, nadával mu, takže chlapec to prebral do svojho slovníka,“ uviedol na súde štátny zástupca.

Tým sa však súhrn prehreškov nekončí. Obžaloba uviedla, že muž dával chlapcovi pravidelne facky a najmenej v jednom prípade ho zbil s vôdzkou na psa. „V rámci hry ho nútil, aby z rúk urobil popolník a klepal mu tam cigaretový popol. Neúmerne jeho veku chlapca vystavoval záležitostiam súdneho procesu, zasvecoval ho do sporov a vodil na rôzne konania,“ pokračoval žalobca.

Všetko sa prevalilo najmä preto, že chlapec zanedbával povinnú školskú dochádzku. Mužovi ho nakoniec odobrali a skončil v detskom domove, odkiaľ si ho k sebe zobrala jeho biologická stará mama, s ktorou žije doteraz.

„Došlo uňho k poškodeniu jeho sebapoňatie so zmätenou osobnou identitou, depresívnymi stavmi so sebapoškodzovaním a myšlienkami na samovraždu,“ uzavrel obžalobu štátny zástupca.

Pred sudcu sa postavil päťdesiatnik s extravagantným vzhľadom bohéma. O tom, že ide o zvláštneho človeka, svedči aj fakt, že zavrhol svoje rodné priezvisko a jeho nové meno imituje príslušnosť k šľachtickému rodu. Hoci je vyučený čašník, na súde sa prezentovala ako staviteľ moderných domov.

„Celá záležitosť ma mrzí, ale prekvapila ma, najmä zo strany chlapca. Jeho rodina, ktorá oňho nejavila záujem, nie je dôveryhodná. Obvinenia nie sú nielen podľa mňa, ale aj podľa mojich priateľov pravdivé. Nebol špinavý, iba mal dlhé vlasy, ale to bolo na jeho prianie. Som presvedčený, že netrpel hladom, jedla u nás bolo vždy dosť,“ vyhlásil počas dramatického prejavu na súde obžalovaný.

Súdna znalkyňa vystavila jeho výchovným metódam nepekné vysvedčenie. Podľa nej muž získal chlapca v čase, keď už bol „poškodený“ životom so svojou matkou. Ak by sa mu však dostalo lásky a porozumenie, mohli sa jazvy na duši pomaly zahojiť.

„Ale to sa rozhodne nestalo, naopak. Chlapec prešiel do opatery človeka, ktorý ho získal formou obchodu. Vystavil ho odporu k jeho matke, nech už je akákoľvek. Zmenila sa mu identita. To sú zásadné a poškodzujúce kroky. Neviem, či mal obžalovaný kapacitu dieťa milovať, nepoznám jeho pohnútky, ale prikláňam sa k tomu, že v jeho opatere sa poškodzovanie prehĺbilo a devastácia osobnosti sa nenapravila. Počas svoje 40-ročnej praxe som sa nestretla s takou rozsiahlou zmenou identity u dieťaťa,“ uviedla znalkyňa.

Pojednávanie ťažko uveriteľného prípadu bude pokračovať výsluchmi ďalších svedkov.

BRNO/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česká republika

Dôležité udalosti