Za ostatné štyri mesiace utiekol do Ruska neuveriteľný počet Ukrajincov

Ukrajina, tanky.jpg

Podľa informácií od ruskej migračnej služby sa číslo pomaly, ale isto blíži k jednému miliónu. O azyl v Rusku požiadalo viac ako 130-tisíc Ukrajincov.

Od začiatku protiteroristickej operácie Kyjeva na juhovýchode Ukrajiny utieklo do Ruska vyše 800-tisíc Ukrajincov, z nich 130-tisíc požiadalo o azyl. Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruskú Federálnu migračnú službu.

"Od začiatku konfliktu migračnú službu požiadalo o dočasný azyl alebo o udelenie štatútu utečenca 130-tisíc ukrajinských občanov. Vyše 78-tisíc požiadalo o dočasný pobyt, vyše 33-tisíc o ruské občianstvo," uviedla Federálna migračná služba. Spresnila, že celkovo od začiatku apríla utieklo z Ukrajiny do Ruska 820-tisíc ľudí.

Prílev utečencov sa dramaticky zvýšil v júni, keď eskaloval konflikt medzi separatistami a vládnymi silami na juhovýchode Ukrajiny. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa OSN si boje od polovice apríla vyžiadali už najmenej 2593 životov.

"Aktuálny počet (zabitých) je 2593, čo sa približuje číslu 3000, ak pripočítame 298 obetí letu (malajzijských aerolínií) MH17," povedal novinárom zástupca generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva, chorvátsky diplomat Ivan Šimonovič.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti