Prvý Slovák vo funkcii podpredsedu Európskeho parlamentu

Michal Šimečka
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Michal Šimečka bol zvolený za jedného zo 14 podpredsedov.

Slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS) bol v utorok (18.1.) zvolený za jedného zo 14 podpredsedov Európskeho parlamentu (EP). Za kandidáta ho navrhla liberálna skupina Obnovme Európu. Je to tak prvý Slovák v tejto funkcii.

Slovenský europoslanec z PS dostal v druhom kole voľby 494 hlasov. Šimečkovi v prvom kole k zvoleniu chýbalo 15 hlasov, v druhom sa mu už podarilo získať väčšinu. Mal najviac hlasov spomedzi 9 kandidátov, ktorí boli v 2. kole.

Šimečka po voľbe vyhlásil, že bude naďalej aktívny aj v slovenskej politike. Zvolenie podľa neho dokazuje, že aj malé štáty môžu byť rovnocenným partnerom väčších členských krajín.

Okrem neho zvolili aj ďalšie dve kandidátky z frakcie Renew Europe – Česku Ditu Charanzovú a Nemku Nicolu Beerovú.

Slovenský europoslanec bude vo funkcii podpredsedu do konca mandátu súčasného europarlamentu v júli 2024.

„Pre mňa je to veľká česť a veľký záväzok," uviedol Šimečka v rozhovore pre slovenských novinárov v Štrasburgu. Poďakoval sa nielen svojim straníckym kolegom z liberálnej frakcie, ktorá ho na túto pozíciu nominovala, ale všetkým poslankyniam a poslancom, ktorí mu dali hlas a dôveru. „Veľmi sa teším, lebo je to dobrá správa aj pre Slovensko," dodal.

„"Som rád, že z tejto pozície budem môcť presadzovať ešte viac slovenské záujmy, že slovenský hlas bude viac počuť, lebo ako podpredseda budem mať väčší vplyv na chod celej inštitúcie, na jednotlivé politiky a na to, ako europarlament pôsobí vo vzťahu k národným parlamentom," opísal situáciu.

„Pre mňa je však v europarlamente dlhodobo prioritou predovšetkým ochrana demokracie, právneho štátu v celej EÚ a predpokladám, že v tom budem pokračovať aj z pozície podpredsedu," vysvetlil. Ďalšou jeho snahou je viac občanom priblížiť prácu Európskeho parlamentu a posilňovať vzťahy s národnými parlamentami vrátane toho slovenského.

BRUSEL/TASR, TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podpredseda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.